Запам’ятайте: вносити чисту тирсу в ґрунт – груба помилка! Бактерії, що розкладають деревину, почнуть поглинати з ґрунту азот. У результаті рослинам його бракуватиме. Використовувати на грядках можна тільки перепрілу тирсу, якій кілька років. Є дуже простий спосіб пришвидшити цей процес. Треба розгорнути шматок поліетиленової плівки, зверху висипати три відра тирси і полити із лійки розчином сечовини (100 г на 10 л води) або аміачної селітри (50 г на 10 л води). Краї плівки загорнути і придавити каменем або будь-яким іншим невеликим вантажем. Через 14–15 днів цією тирсою можна буде мульчувати грядки з овочевими культурами, використовувати під кущами малини, смородини.
Другий спосіб доведення тирси до кондиції – компостування. Перед закладанням у компостну купу тирсу треба зволожити водою або ще краще гноївкою, розведеною у воді. Змішати з кухонними відходами, рослинними залишками і ґрунтом (2–3 відра на 1 куб. м).
Готовий компост або перепрілу тирсу вносити при перекопуванні під культури, яким потрібний пухкий ґрунт, з розрахунку 2–3 відра на 1 м кв.
Тирса добре розпушує землю. Якщо її восени вносити в об’ємі до 30% від поверхневого шару, вона стає дуже легкою, краще зберігає вологу, пропускає повітря. Ростуть і розвиваються рослини в такому ґрунті набагато інтенсивніше. Він не утворює кірку, шкідливу для кореневої системи городини, тому грядки можна не розпушувати. Навесні грядки з тирсою тануть швидше, ніж інші, відтак можна раніше приступити до посівних робіт.
Навесні і влітку, коли волога з ґрунту сильно випаровується, тирсу добревикористовувати як мульчу, насипаючи їх шаром 3–5 см під будь-які рослини. Замульчовану грядку потрібно рідше поливати і зовсім не треба розпушувати. Також мульча пригнічує ріст бур’янів, тому з прополюванням буде менше мороки. Пам’ятайте: якщо для мульчування ґрунту використовувати хвойну тирсу, то вона може підкислювати ґрунт. Це не бажано для капусти і деяких інших рослин.
Якщо розкидати тирсу на грядках з полуницею, вона не дасть ягодам торкатися до землі. Таким чином попередить псування і поширення сірої гнилі. Малина – ще один любитель мульчування тирсою. Вона допомагає зберігати вологу біля коріння, що дозволяє збільшити врожай ягід і покращувати їхні смакові якості.
Тирса – добрий укривний матеріал. Нею можна захистити від морозів полуницю, квіти, кущі, які не викопуєте на зиму (троянди, клематиси, виноград).