2 серпня православні християни вшановують пам’ять святого пророка Іллі. До речі, його ім’я згадується також у Корані – як пророк Ілляс.
Ким був пророк Ілля за життя
Ілля народився за 900 років до Ісуса Христа у Палестині. Його ім’я означає “міць Господня”, тож змалку він присвятив своє життя Богу. Коли Ілля був маленьким, його батькові наснився сон де янголи пеленали хлопчика вогнем та годували полум’ям.
Жив у пустелі, дотримуючись суворого посту і в постійній молитві. Закликав людей відмовитися від ідолопоклонства й увірувати в єдиного Бога.
Якось Ілля прийшов до царя і від імені Божого сказав: «За твоє нечестя в ці роки не буде ні дощу, ні роси, хіба що за моєю молитвою». Так і сталося: була велика посуха, а потім голод. У цей час Ілля жив у пустелі біля струмка, і ворони приносили йому їжу.
Невдовзі струмок висок. І Господь сказав Іллі вирушити в місто, оселитися в однієї бідної вдови. Вона жила впроголодь. Єдине, що у неї залишися з харчів, – жменька борошна і трішки олії. Ілля сказав жінці спекти з цих продуктів паляницю і пообіцяв, що борошно та олія не будуть зменшуватися, доки Господь не пошле дощ на землю. Жінка повірила пророкові і зробила так, як він сказав. Борошно та олія у неї не зменшувалися. Невдовзі у цієї вдови син захворів і помер. Ілля тричі помолився над ним, і хлопчик ожив.
Ілля зазнав чимало переслідувань від ідолопоклонників. Іконописці зображають Іллю під час вознесіння — на вогненній колісниці, запряженій четвіркою крилатих коней, що возноситься в небеса.
Молитва до пророка Іллі про допомогу і захист
Традиції Дня святого пророка Іллі
Пророка Іллю вшановують 2 серпня. У цей день православні християни ходять до церкви, моляться про сімейне щастя, хороший врожай, мирне небо над головою.
- За народними віруваннями, у цей день традиційно йде дощ, яким потрібно вмитися для зміцнення здоров’я.
- Після Іллі, вже перестають купатися у відкритих водоймах (кажуть, що Ілля воду остудив) й починають сіяти жито та пшеницю.
- На Іллю випікають хліб з першого врожаю, який розрізають та роздають всім членам родини.
- У давнину пасічники на Іллі підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків. День Іллі — початок полювання, оскільки з цього дня в лісах відкривалися звірині, зокрема, вовчі нори.
- Наші предки вважали, що виходити в полі і в саду в День Іллі заборонено, тому що може вбити блискавка. Іллю вважали покровителем громовиці і вважалося, що з цього дня починаються дощі та грози.
- За деякими віруваннями, не можна в цей день навіть виходити з дому (так само вірування пов’язане з блискавкою). Не можна збирати ягоди, полювати і рибалити сьогодні. У ліс на Іллі краще не ходити – можуть покусати змії.
Народні прикмети на Іллі
- Дощова погода в цей день – до гарного врожаю зернових культур.
- Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю,
- якщо хмарно опівдні — середня сівба, а якщо ввечері — сівба пізня і врожай поганий.
- Якщо наїстися суниці, то буде хотітися спати.