8 серпня, у Всесвітній день офтальмології, разом з одним із найпотужніших офтальмологічних центрів Луцька – Центром хірургії ока професора Загурського та його головним лікарем Тетяною Єремеєвою, нагадаємо прості правила, які допоможуть зберегти ваш зір ясним на багато років, та спростуємо сталі міфи про зір.
За даними ВООЗ, проблеми з зором мають близько 300 мільйонів людей у світі. З них 43%, в тому числі 12 мільйонів дітей мають порушення будови ока у вигляді короткозорості (міопія), далекозорості (гіперметропія) та астигматизму.
Короткозорість (міопія), далекозорість ( гіперметропія) та астигматизм не є хворобами ока!
Один із упереджених та стійких міфів заклопотаних батьків «не сиди близько до екрану телевізора та не дивись у комп’ютер, бо зіпсуєш зір». Насправді, будова ока закладається генами ще задовго до народження дитини. Саме гени визначають розмір очного яблука та ріст ока до 25 років. Наприклад, перший прояв короткозорості (міопії) припадає на шкільний вік (12-15) років і єдиною причиною цьому є неспіврозмірна будова ока, тобто неправильний розмір очного яблука або дефекти системи фокусування. Читання під ковдрою чи сидіння перед екранами комп’ютера чи телевізора не можуть впливати на закладену генетично будову ока. Споживання моркви, чорниць та інше не мають ніякого впливу на гени. А насправді єдиним дієвим методом є щорічний контроль і спостереження у досвідченого офтальмолога за розвитком та ростом ока, вимірювання передньо-задньої осі ока та заломлюючої сили рогівки, щоб вчасно при потребі призначити правильну корекцію зору для профілактики розвитку косоокості та амбліопії. (Амбліопія – це синдром “ледачого ока”, при якому очі вже не піддаються ніякій корекції).
Як часто потрібно проходити огляди у офтальмолога дітям?
Уперше недоношені діти повинні бути оглянуті офтальмологом у пологовому будинку. Для доношених дітей рекомендований огляд у офтальмолога до 3 місяців життя. Такий огляд дозволяє виключити вроджені захворювання, оцінити розвиток зорового аналізатора, фіксації погляду. У півроку в дитини формується бінокулярний зір, і на спеціальному безконтактному приладі фахівець може визначити, чи є у неї схильність до косоокості, астигматизму, короткозорості у майбутньому.
Огляди у дитячого офтальмолога мають проводитися щороку навіть за відсутності скарг. Необхідно пам’ятати, що малюк не може скаржитись на поганий зір, оскільки не завжди розуміє, як це – добре бачити і що це означає. Під час навчання у школі рекомендовано перевіряти зір 1 раз на рік.
У більшості новонароджених дітей спостерігається далекозорість (гіперметропія), але цей діагноз проходить по мірі дорослішання та росту ока до 6 річного віку. Рогівковий астигматизм може змінюватися протягом перших 2-х років життя дитини, але потім стає постійним.
Лікар підібрав «сильні» окуляри, а ми хочемо, щоб око «працювало»
Це найбільш розповсюджений міф серед батьків та більшості пацієнтів, що бере початок ще з часів Радянського Союзу. Великі наукові дослідження щодо короткозорості у світі, які були проведені вже понад 10 років тому довели, що тільки максимально правильно підібрана оптична корекція окулярами або м’якими контактними лінзами дозволяє правильно розвинутись та сформуватись зоровим функціям ока, бінокулярному та стереоскопічному зору, зменшити прогресування міопії та зберегти функціонування зорового аналізатора на довгі роки. Дуже важливо, щоб фахівець із підбору окулярів володів та використовував сучасні офтальмологічні тести, які дають можливість точно сфокусувати світловий фокус на нервових клітинах макулярної ділянки сітківки ока, що забезпечує чіткий зір людини.
Дуже великою помилкою є використання “слабких” окулярів, які не фокусують світло на сітківці та не забезпечують повну корекцію зору. Це є однією з головних причин прогресування короткозорості та збільшення передньо-заднього розміру ока.
Як відбувається комплексна діагностика зору з підбором окулярів у Центрі хірургії ока професора Загурського, можна переглянути тут: https://zagorski.com.ua/posluhy/diahnostyka/.
Багато батьків вважає, що дитина в окулярах повинна сидіти на першій парті у школі та уникати занять спортом
Це хибне твердження, яке не отримало наукового підтвердження. Бажання посадити дитину на першу парту – не виправдане і виглядає, як застарілий “норматив” Радянського Союзу. Дивитись на віддалені предмети дитині у правильно підібраних окулярах є хорошою профілактикою нормального розвитку та росту ока, тому нашкодити зору задня парта не зможе. Дуже важливо вчасно змінювати окуляри відповідно до росту ока, проходячи огляди у вашого лікаря-офтальмолога. Групою дослідників у Великобританії доведено позитивний вплив на формування та ріст ока достатньої інсоляції, тобто перебування дітей на свіжому повітрі у сонячну пору та заняття фізичними вправами. А дослідження групи офтальмологів з Корнуелла (Англія) показало, що короткозорість швидше розвивається у тих, хто постійно перебуває в закритих приміщеннях- вдома та в офісі.
Чи забороняти дітям комп’ютери та гаджети ?
Не варто повністю забороняти дітям грати у комп’ютерні ігри. Рекомендовано стежити, щоб відстань комп’ютера від очей була не менше 50 см та контролювати час перебування дитини за комп’ютером: після 20-хвилинної гри потрібно зробити перерву та дати очам відпочити. Не рекомендовано дитині ввечері дивитись телевізор чи працювати за комп’ютером у темній кімнаті. Потрібно обов’язково вмикати верхнє освітлення або торшер.
Чи можна вправами відновити зір?
Вправи – це лише один із способів зняття втоми очей, зменшення проявів сухості в очах чи інших симптомів перевтоми. Вправи для очей покращують приплив крові до сітківки та м’язів ока. Втім, виправити будову ока, яка закладена генетично, вправами не можна.
І, нарешті, про моркву та чорниці
Вітамін А, що міститься у моркві та бере участь у функціонуванні сітківки і його дефіцит може призвести до погіршення нічного зору. Втім, дефіцит має бути дуже великий, з розвитком авітамінозу, щоб мати якийсь негативний вплив. Зазвичай, ми щодня достатньо вживаємо вітаміну А з різними продуктами і нам не загрожує авітаміноз, а надмірна кількість цього вітаміну не допоможе бачити світ краще.
У чорниці високий вміст антоціанів – фіолетових сполук, що мають антиоксидантну і протизапальну дію. Однак, не існує наукового підтвердження, що це може вплинути на підвищення гостроти зору.
Пам’ятайте , що хибна довіра до засобів, які не допомагають, відволікає від справді корисних профілактичних речей. Якщо ж у вас є проблеми із зором – зверніться до фахівця. Не лікуйте зір самостійно за допомогою вправ чи крапель.
Обов’язково проводити діагностику зору дитини в таких випадках:
– проблеми із зором у родичів;
– косоокість та інші аномалії зорової системи;
– недоношеність при народженні;
Обов’язково проводити діагностику зору дорослих в таких випадках:
– головні болі, часті мігрені;
– наявність глаукоми у родині;
– наявність затуманення, двоїння, розфокусування зору;
– індекс маси тіла більше >30 ;
– високий рівень глікованого гемоглобіну;
– наявність цукрового діабету та серцево-судинних захворювань;
Після 40 років часто починають розвиватися такі патології, як гіперметропія, глаукома, катаракта, діабетична ретинопатія, макулодистрофія, і на початкових стадіях їх може виявити тільки комплексне офтальмологічне обстеження у фахівця.
Пройти повну діагностику зору, отримати фахову консультацію офтальмолога та пройти лікування у зручний для вас час можна у Центрі хірургії ока професора Загурського, що розташований за адресою м. Луцьк, пр. Грушевського, 1.
Детальну інформацію можна дізнатися за тел. +38 (0332) 77 00 88, +38 (096) 077 00 88, +38 (066) 077 00 88, +38 (093) 077 00 88. Або подати заявку на діагностику зору он-лайн: https://zagorski.com.ua/