5 лютого, за новим церковним календарем, православні християни вшановують пам’ять мучениці Агафії, яка пережила багато страждань у часи гоніння за християнами.
Яким було життя мучениці Агафії
Агафія народилася в заможній християнській родині. За наказом місцевого чиновника, воїни доставили Агафію до нього. Він хотів звернути її в язичництво, щоб вона відреклася від Господа, проте дівчина відмовилася. Через це їй довелося терпіти тяжкі муки й вночі після знущань, до неї прийшов апостол Петро та вилікував всі рани.
Чиновник дуже розлютився, що дівчина зцілена, і знову наказав мучити її. У той час почався землетрус, який наслав Господь. Жителі міста почали благати припинити знущання над Агафією. Однак чиновник вирішив кинути її у в’язницю, де свята віддала Богові душу.
Через рік у цій місцевості прокинувся великий вулкан. Люди дуже перелякалися, пішли до могили Агафії, взяли її одяг з труни – і виверження одразу припинилося. Відтоді святу мученицю Агафію вважають захисницею від пожеж, а також заступницею домашніх тварин і худоби.
Святій Агафії моляться про захист від пристріту
Традиції в день Агафії
- За повір’ям, на це свято ходить злий дух, що приносить смерть для корів. Цього дня селяни обов’язково молилися святій Агафії, щоб вона захистила корів, а їжі їм вистачило до весни.
- Також існувала традиція вішати в хліві личаки (взуття), яке обмазували дьогтем, а на коров’ячі роги освячений хліб. Вірили, що там можна захистити домашню худобу від мору.
- На свято заведено поминати покійних родичів. Люди ходять в церкву, щоб прочитати молитву за упокій їхніх душ, особливо за тих, кому довелося померти наглою смертю.
- Щоб захистити дім від нечисті, в щілини клали гілки чортополоху, а труби змащували глиною.
- 5 лютого забороняється важко працювати.
- Не варто переїдати і зловживати алкоголем.
- 18 лютого не ходять в гості.
- Не треба давати і брати гроші в борг.
Народні прикмети на 5 лютого
- На вулиці сильний мороз — до ранньої й теплої весни та посушливого літа.
- Немає сніжних опадів – чекайте посушливого літа.
- На свято стоїть тепла погода — скоро прийде весна.
- Якщо надворі тепло – то зима закінчилася.