Головний недолік посадки квітів з розсади — дефіцит простору. У міських умовах місцем таких маніпуляцій служить балкон або лоджія. Вони обмежені в надходженні світла і повітря, а природна вологість не підходить для вирощування розсади.
Садівники-аматори роблять помилку у використанні непідготовленого ґрунту. У замкнутому просторі в нього не проникають мікроорганізми і бактерії, які збагачують ґрунт, тому ріст сповільнюється. Можна нанести подряпину на насіння при спробі внесення всередину корисних речовин, це може нашкодити. Ґрунт повинен бути живим, щоб сприяти проникненню вологи.
У правильно підготовленій землі насіння набухає і насичується повітрям, що провокує ріст рослини. Щоб вже влітку спостерігати розквітлий сад, потрібно з кінця зими садити однорічні рослини (чорнобривці, петунія, сальвія, календула та інші). Для розсади підходить більшість квітів, але деякі види погано переносять пересадку (люпин, настурція).
Такі квіти потрібно висаджувати в торф’яні горщики або безпосередньо в ґрунт. Також вже дозрілим квітам переміщення в землю може сильно нашкодити. Важливо визначити час посадки, який у кожної рослини свій. Найчастіше цей період припадає на кінець зими або на початок весни. Дізнатися подробиці можна на упаковці насіння.
Недотримання рекомендацій, як і безконтрольне підживлення ґрунту, може нашкодити рослині, не давши їй нормально розвинутися. Також не варто відразу висаджувати насіння. Штучно вирощувана розсада квітів повинна попередньо готуватися. Щоб запобігти розвитку патогенів, насіння замочують на 12 годин в розчині перманганату калію. Також насінини можна викласти на вологу тканину для стратифікації (попереднє створення умов для росту) або вимочити в цирконії.
Правильна підготовка місця і ємності для висаджування розсади квітів
Потрібно знайти місце, яке забезпечить розсаду оптимальним температурним режимом (бажано близько + 20°С). Краще віддавати перевагу піднесеним місцям, куди буде підніматися тепле повітря (іноді потрібне темне приміщення). Також потрібно передбачити ситуацію, коли буде необхідним обігрівач, так як вирощувати розсаду потрібно у відповідних кліматичних умовах.
Найкраще для посадки підходять:
- пластикові стаканчики для гарячих напоїв;
- контейнери із пластику (харчові або з-під йогурту).
Пластикові стаканчики – це один з найкращих варіантів для посадки квітів. Перед використанням ці ємності досить сполоснути водою, вони не вимагають додаткової обробки і стерилізації. Важливо лише перевірити дно на наявність цвілі і грибка. Після цього потрібно зробити отвір для зливу води і вистелити дно шаром керамзиту.
При використанні великих контейнерів, волога утримується довше і можна сіяти відразу кілька насінин, але їх пересадка практично неможлива без пошкодження коріння. Можна також брати спеціальні горщики, але їм потрібен підвищений відхід вологи. В сучасних квіткових магазинах пропонують спеціальні контейнери. Засипати грунт в ємності краще не до самого верху, залишивши вільними кілька сантиметрів (це буде необхідно для поливу). Якщо контейнери мають м’яку основу, то їх не варто переміщати, щоб не допустити розтріскування грунту і пошкодження коріння.
Особливості підготовки ґрунту і рекомендації висадки квіткової розсади
Щоб квіткова розсада швидко проростала, повинен використовуватися якісний ґрунт. Потрібно розуміти, що розсаді не підійде земля, в якій ростуть дорослі рослини. У ній повинно бути мінімум домішок і мінералів, а ґрунт краще просівати. Важливо, щоб земля мала пористу і легку структуру, утримувала вологу і пропускала повітря.
Нашкодити квітам можуть добавки листового і компостного ґрунту, стружка, а також низинний торф з підвищеною токсичністю. Добре підходить верхній торф, суха хвоя, пемза і кварцовий пісок. Землю не потрібно пропарювати і стерилізувати – це зробить її неживою.
Грунт для розсади можна приготувати і своїми руками. Потрібно взяти кілька кілограм грунту, змішати його з чистим річковим піском і додати трохи перегною. Для запобігання розвитку кореневої гнилі можна за кілька днів до посадки просочити землю марганцівкою. Отримана суміш матиме легкий мінеральний склад і пухку структуру. Грунт потрібно трохи утрамбувати, щоб він утримував насіння.
Його попередньо поливають перед самою висадкою. Це необхідно для збереження запасу рідини, адже частий полив насіння може його пошкодити. У вологій землі можна зробити глибокі борозенки для кращого надходження повітря. В одній ємності найоптимальніша висадка в кілька насінин на глибину в 0,5-1 см в залежності від розмірів майбутнього кореня і стебла.
Після цього розсада квітів поміщається під поліетиленову плівку або замотується в пакет. Такі заходи дозволяють забезпечити оптимальний температурний режим з утриманням вологи. При нагромадженні великих крапель вологи, розсаду провітрюють двома способами:
- вивернути пакет і замотати посадку зворотною стороною;
- відкрити плівку на півгодини, щоб вивітрилася зайва рідина.