Коли і кому потрібні брекети?

Лікар-ортодонт не тільки просто рівняє зуби. Патологія прикусу призводить до дочасного стирання зубів, до втрати здатності відкушувати та розжовувати їжу.

Хто не мріє про осяйну усмішку? Таку, як у Джулії Робертс, Шарліз Терон чи Тома Круза. Однак не всіх природа обдаровує так щедро. Дуже часто батьки потерпають через те, що в їхніх діточок постійні зубки ростуть не зовсім правильно. Цьому можна зарадити! Розповідає лікар-ортодонт  В’ячеслав Плескот.

– В’ячеславе Михайловичу, у яких випадках рекомендовано ставити брекети?

– Почну з того, що брекет-система є одним із багатьох різновидів ортодонтичної апаратури, яку використовують для вирівнювання зубів, зубних рядів та створення правильного прикусу. Бувають різні патології зубощелепної системи, що їх годі вилікувати без застосування брекетів. Лікар-ортодонт не тільки просто рівняє зуби. Патологія прикусу призводить до дочасного стирання зубів, до втрати здатності відкушувати та розжовувати їжу. Можливе травмування слизової щік, губ та піднебіння. У разі скупченого положення зубів, як правило, з’являється парадонтит, що призводить до дочасної втрати зубів. Якщо неправильний прикус, виникає дефект дикції. Положення зубних рядів та щелеп формує профіль обличчя.

Є тільки кілька варіантів прикусів, коли не можна допомогти ортодонтично. Скажімо, якщо дуже велика різниця між розмірами верхньої та нижньої щелеп. Тоді вдаються до хірургічного методу лікування. До речі, за кордоном є така спеціальність – хірург-ортодонт. На жаль, у нас ця галузь медицини ще в зародковому стані.

Хочу зауважити, що не можна казати про лікування тільки брекетами (саме лікування, а не носіння брекетів, яке нині стало модним), бо одночасно лікарі використовують багато іншої допоміжної апаратури – лицеві дуги, головні тяги, пластинки для роз’єднання прикусу тощо. Тобто лікуємо комплексно.

– Які є види брекетів? 

– Є дві техніки лікування. Це еджуайз-техніка та страйтвайр-техніка. Якщо простіше, то за першою фахівець згинами на дузі програмує лікування, тобто дуже багато залежить від суб’єктивних чинників – уміння ортодонта згинати дугу в трьох площинах. За іншою (її нині найчастіше застосовують) ці всі параметри закладено в самому брекеті, а дуга пряма.
Брекети бувають різних систем (або шкіл): Ендрюса, Александера, Рота тощо. Вони можуть бути металеві (сплав нікелю та титану), пластикові (полімерні), керамічні (керамічні з металевим пазом) та сапфірові. Металеві брекети дуже зручні в роботі, надзвичайно ефективні, але неестетичні (так звана металева усмішка). Керамічні ж – естетичні (на віддалі одного метра їх не помітно), але крихкі. Альтернативою є керамічні брекети з металевим пазом. Єдина їх вада – висока ціна. Є ще так звані лінгвальні брекети. Їх приклеюють з язикового боку зубів. Це надзвичайно складна техніка лікування, що вимагає додаткової апаратури, обстежень. Її використовують не надто часто, до того ж вона в кілька разів дорожча за звичайну.

– Чи складно встановити брекети?

– Складно встановити правильний діагноз і скласти план лікування (коли його розпочати, з видаленням чи без видалення проводити, закривати чи відкривати прикус). А приклеювання брекетів і всі інші маніпуляції – справа техніки. Головне – не нашкодити зубам та яснам. А в окремих випадках такого лікування розпочинати не можна. Наприклад, тоді, коли зуби не поліковано від карієсу.

– Як за ними доглядати? 

– Найголовніше в лікуванні – гігієна рота. Для цього є особливі зубні щітки та зубні нитки. Зуби треба чистити двічі на день. Варто обмежувати себе у твердій їжі. Проблеми виникають, якщо пацієнт нехтує правила гігієни. Коли навколо брекета скупчується їжа, утворюється наліт, кислота руйнує емаль зуба. Тоді після зняття брекетів утворюються білі плями, ба навіть виникає карієс.

– Скільки часу треба носити цю диво-систему?

– Стільки, скільки скаже лікар. Не більше й не менше. А якщо серйозно, то у кожному випадку по-різному. А загалом – від одного до п’яти-шести років. Ураховується ріст і розвиток кісткового черепа, загальні захворювання, тип патології та багато інших чинників.

– Чи є вікові обмеження для встановлення брекетів ? 

– По суті, немає, аби було на що приклеїти. Найприйнятніший вік – 10–12 років. Але є випадки, коли брекети дітям ставлять і в 6 років. Все дуже індивідуально. Багато патологій лікують під час швидкого росту (у хлопчиків це 13–16 років, у дівчаток – 11–13). Дуже часто ставимо брекети 18–30-літнім пацієнтам.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook