Хочете родючий ґрунт? Подружіться з черв’яками

Під час посухи дощові черв’яки можуть піти на глибину і впасти у сплячку. А кожен день їхнього простою – це мінус 5 кг гумусу на ваших грядках.

Скажіть, хто найбільше працює на городі? Жінки? Чоловіки? Може, батьки чи діти? Ні, не вгадали. Найбільше трудяться на присадибних ділянках дощові черв’яки. Саме вони вдень і вночі дбають про те, що ґрунт на наших грядках був родючим. У китайців є навіть окремий ієрогліф для позначення дощових черв’яків, що перекладається як ангели землі.

Виявляється, на Землі близько 1,5 тис. видів дощових черв’яків. Більшість видів – дрібні, один-два сантиметри завдовжки, але бувають і справжні гіганти – до трьох метрів. Добре, що вони живуть в Австралії, а не в Україні. Переоцінити роль дощових черв’яків у ґрунтоутворенні складно. Вони переробляють органічні відходи, збільшуючи родючість ґрунту і знешкоджуючи патогенну флору, як-от гриби і їхні спори, бактерії, нематоди. Кажуть, вони перетворюють важкі метали та радіонукліди у форму, недоступну для рослин. За добу цей трудівник через себе пропускає стільки ґрунту, скільки сам важить. Так, один дощовий черв’як важить лише півграма. Але якщо ґрунт не вбитий нашою надмірною «турботою», то на одній сотці живе близько 10 тис. черв’яків, а це 5 кг високо родючого біогумусу на день.

Дощові черв’яки люблять:

• сутінки і тишу;
• зволожений, але не залитий ґрунт;
• велику кількість їжі.

Черв’якам шкодить:

• засуха;
• мороз;
• ультрафіолет.

Врахувавши це, черв’якам можна допомогти. Наприклад, мульчування органікою забезпечить їх їжею (підійде трава, листя, бур’яни, кухонні харчові відходи рослинного походження і навіть картон). Також прикриє від палючого сонця землю, захистить від різкого перепаду температур, збереже вологу у ґрунті. Під час спекотного літа мульчування – обов’язковий прийом для отримання хороших урожаїв. Річ у тім, що при посусі дощові черв’яки можуть піти на глибину і впасти у сплячку до поліпшення ситуації. А кожен день їхнього простою – це мінус 5 кг гумусу на ваших грядках.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook