Екологи: через 30 років Україна перетвориться на пустелю, а люди сильно хворітимуть

Медики впевнені, що найбільшої шкоди людському здоров’ю завдадуть висока сонячна радіація та небезпечні теплові хвилі. Люди потерпатимуть від алергії, гіпертонії, сердечних хвороб і раку щитоподібної залози.

Учені, які готували одну з останніх доповідей ООН, присвячену глобальним змінам клімату, оприлюднили невтішні прогнози: внаслідок катастрофічного танення льодовиків рівень світового океану підніметься настільки, що затопить деякі держави. До того часу вимушене переселення загрожуватиме людям, які мають житло на узбережжі морів та океанів. Потепління однозначно призведе до скорочення на 30–50 відсотків урожаю пшениці, рису, кукурудзи, сої, кави…

НЕСОЛОДКО ДОВЕДЕТЬСЯ І ЄВРОПІ. У Нідерландах, значна територія яких нижче від рівня моря, вже витрачають мільярди євро на укріплення дамб. Під воду можуть піти китайський Шанхай і столиця Аргентини Буенос-Айрес.

Внаслідок потепління збільшиться й кількість стихійних лих, ураганів, злив, підвищиться вологість повітря, що створить ідеальні умови для розмноження комарів. Таким чином вони безперешкодно зможуть переносити шкідливі інфекції. Подібну ситуацію 2006 року пережила Ефіопія, коли після повені там почалася епідемія холери, що забрала життя тисяч людей.

Якщо вірити експертам ООН, які готували доповідь, кожен четвертий вид рослин і тварин перебуває під загрозою вимирання. Коли більшість тварин зможе мігрувати у пошуках звичних умов, то полярним мешканцям – білим ведмедям, пінгвінам, морським птахам, моржам і тюленям – загрожує вимирання. Українські вчені не вірять, що ці прогнози стосуватимуться нашої держави, хоча з підвищенням середньорічної температури погоджуються.

ЩО Ж ЧЕКАЄ УКРАЇНУ ЧЕРЕЗ 30 РОКІВ? Затоплення і зміна берегової лінії загрожує узбережжю мілководного Азовського моря. Поки що там ніхто й гадки не має укріплювати дамби, не кажучи про будівництво нових. На сьогодні середня глибина Азовського моря становить 6,5 метра. А прогнозують, що вона збільшиться удвічі, причому світового океану до 2050 року може піднятися на 90 см. Після цього під водою опиняться цілі міста: море відвоює в суші 10 км. Уже сьогодні частину курортів підтоплює, запевняють екологи. Літня спека призводитиме до лісових пожеж, а вологі ліси Полісся та Карпат ризикують перетворитися на степи. А ось південноукраїнський степ може стати напівпустелею, подібною до казахської…

Підтоплення загрожує частині Херсонської області, низинним ділянкам Чорноморського узбережжя Криму, Одесі і Приазов’ю. В Україні збільшиться кількість циклонів та стихійних лих. Циклони, посухи й різкі коливання температур погіршать урожайність, що вдарить по економіці. Втішним у цій ситуації стане лише той факт, що на обігрівання помешкань узимку доведеться витрачати значно менше газу та електроенергії…

Але думки українських науковців відрізняються від прогнозів ООН. «В найближчі 50 років у нас нічого не зміниться, – вважає професор географії Київського педагогічного університету імені Драгоманова Григорій Проценко. – 500 років – це вже більше скидається на правду». Проценко вважає, що у найближчі десятиліття варто очікувати похолодання, а не потепління. Вчений пояснює те циклічністю температурних коливань у природі. «Тривалість такого циклу від 20 до 50 років. Наприклад, до 30-х років минулого століття був цикл потепління. В 1930–1960-х спостерігалося похолодання, а з 1960–1970-х почався нинішній теплий цикл. Він триватиме ще 10–15 років, а потім йому на зміну прийде холодний», – доводить учений.

У Гідрометцентрі України циклічні коливання температур заперечують. «За останні 120 років в Україні таких циклів не виявлено. Так, в окремі роки температура знижувалася, але загалом можна говорити про стабільну тенденцію до підвищення середньої температури», – заявляє заступник начальника Гідрометцентру Анатолій Прокопенко.

Однак тварини і рослини впевнено переміщаються на північ, обираючи найкомфортнішу температуру для існування. «Один із видів білих молюсків, які раніше траплялися тільки в Криму, за останні 10 років поширився у Херсонській, Миколаївській і навіть Запорізькій областях. А на Заході України можна спіймати богомола звичайного – типову степову комаху, – розповідає заступник директора Інституту зоології НАНУ Ігор Довгаль. – В Україні нещодавно з’явилися шакали, які прийшли з Болгарії і Кавказу».

Ботаніки фіксують стрімкі зміни у світі рослин. Директор Інституту ботаніки НАНУ Яків Дідух констатує, що в Україну проникли види з Близької та Середньої Азії, Середземномор’я. Причому більшість із них – шкідливі для здоров’я. Насамперед це амброзія, яка спричиняє алергію.

Медики впевнені, що найбільшої шкоди людському здоров’ю завдадуть висока сонячна радіація та небезпечні теплові хвилі, що приносять спеку. «Якщо температура підніметься до плюс 40 градусів, різко зросте кількість інсультів, інфарктів, у людей фіксуватимуть порушення пам’яті. До того ж сонячна радіація спричиняє різні мутації. Люди потерпатимуть від алергії, гіпертонії, сердечних хвороб і раку щитоподібної залози», – прогнозує кардіолог Олександр Киричок.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook