Якщо вам набридло з року в рік дивитися на однаковісінькі грядки, точно такі ж, як у всіх ваших сусідів, є нагода переформатувати свій город. Оновлений, він не тільки стане окрасою вашого обійстя, а й може давати більший врожай. Саме зараз, коли до початку наступного посівного сезону є ще місяць-два-три, можна присвятити вдосталь часу переплануванню городу.
Головне, про що потрібно пам’ятати, обираючи форму та вид грядки, – її має бути зручно і легко обробляти, а також треба звести до мінімуму можливість ходіння по грядці (в ідеалі – ходити винятково по доріжках, а не по грядках). Також треба враховувати умови розміщення ділянки. Так, наприклад, якщо ділянка суха, і на ній після дощів не застоюється вода, можна використовувати грядки в рівень з доріжками. А якщо ділянку час від часу підтоплює, краще використовувати підняті грядки-короби або навіть високі грядки (грядки-контейнери).
ВИСОКІ ГРЯДКИ. Їхня висота залежить від ваших можливостей і побажань. Грядки можуть бути заввишки від 30–40 см до 70–80 см. Такі грядки – ідеальний варіант для місцевості, де часто йдуть дощі, у низині, де застоюється вода.
ПРИПІДНЯТІ грядки можна розмістити там, де немає проблем із надмірною вологістю. Висота таких грядок – близько 15–20 см
ГРЯДКИ-КОРОБИ – це ті ж припідняті грядки, тільки обрамлені бордюром з дерев’яних дощок або бордюрною стрічкою.
ПІРАМІДАЛЬНІ ГРЯДКИ (із пірамідами-опорами) дуже зручні для вирощування гарбузів, кабачків, огірків, виткої квасолі, гороху та інших схожих рослин. Піраміди-вігвами можна встановлювати практично на будь-яких видах грядок. Головна їхня функція – підтримувати виткі рослини.
ГРЯДКИ-ТРАНШЕЇ заглиблюють у землю і наповнюють перегноєм, компостом упереміш із землею. Верх такої грядки буде практично в рівень із доріжками-міжряддями. Грядки-траншеї не варто робити, якщо у вашій місцевості часті дощі.
ВУЗЬКІ. Класичні вузькі грядки за методом Мітлайдера – завширшки 40–50 см з доріжками між ними завширшки 1 м. Їхня перевага у тому, що рослини отримують максимум сонячного світла і практично не затінюють одна одну. Але за такої ширини грядки складніше зробити змішану посадку рослин. Подекуди ширину вузької грядки збільшують до 70–80 см і навіть 90–110 см. На городі можна зробити зовсім вузькі і трохи ширші грядки, а потім вирішити, які більше подобаються.
ТЕПЛІ грядки підходять для вирощування теплолюбних культур (огірків, перців, помідорів, кабачків). Для цього викопують нешироку траншею потрібної довжини (або роблять із дощок короб, який встановлюють на поверхню ґрунту) завглибшки до 40 см; дно засипають дрібними трісками, гілками; шарами викладають бадилля, папір, картон, сіно, сухе листя; за бажанням вносять азотні добрива і поливають; все утрамбовують; засипають шаром перепрілого гною, компосту. Головний принцип: знизу органіка, яка повільно розкладається, а зверху – яка швидко розкладається, вкривають шаром компосту або ґрунту.
Упродовж усього сезону на грядку висипають кошену траву, виполоті бур’яни, кухонні відходи (тобто органіку), присипають землею або торфом і регулярно поливають. Навесні засаджують городиною. На таких грядках вкорінення саджанців або проростання насіння відбувається значно швидше; її не треба перекопувати або розпушувати, але треба поливати частіше.