Кількість води, що її потребують садово-городні культури, просто шокує. До прикладу, невеличкий садок на одній сотці за літо викачує, а потім випаровує через листки понад 3 500 відер води! Якщо вологи бракує, то годі сподіватися щедрого врожаю. Як правильно поливати грядку?
Головні правила поливання городніх культур
* Більшість рослин не люблять поливання по листку – це спричиняє грибкові захворювання. Тому ліпше лити воду під корінь.
* У спекотну погоду поливати заборонено. Варто це робити ввечері або ж удосвіта, щоб волога встигла ввібратися. А от у разі похолодання поливають в обідню пору – щоб рослини встигли висохнути.
* Не можна поливати рослини малими дозами. Тоді вода випаровується з поверхні ґрунту й не доходить до кореневої системи. Ліпше рідше, але щедріше.
* Якщо розсада потребує зволоження верхнього шару ґрунту, то висаджені рослини – глибокого поливання, щоб коренева система добре розвивалася.
* Щоб зменшити випаровування, стебла вологолюбних рослин можна обкласти тирсою.
Найбільш вологолюбні рослини – капуста всіх видів, редиска, редька, шпинат, салат, селера, зелена цибуля. Їх треба поливати через чотири дні. А от огірки, перець, томати, часник можуть зачекати тиждень. Червоний буряк, морква, картопля, ревінь, квасоля не люблять перезволоження. Найбільш посухостійкі культури – гарбуз, диня та кавун. Їх поливають рідко, але щедро.
Перед тим як поливати грядку, перевірте ґрунт за допомогою… пальця. Проткніть ним кілька разів землю навколо рослини. Верхній шар (2–3 см) може бути сухим, а все, що нижче, – вологим.
Можна застосувати «механічний спосіб» – копнути грядку на штик лопати. Якщо ґрунт – суцільне липке болото, то волога надмірна. Якщо ледве прилипає до лопати і його можна стиснути в долоні – вологість оптимальна. Коли земля розсипається, мов порошок, – терміново треба полити.
Коли бракує вологи, то…
– листя капусти вкривається біло-сизим нальотом, краєчки підгортаються;
– листя помідорів стає темно-зеленими;
– огудиння моркви та огірка скручується і темніє;
– у столових буряків листя дрібнішає, стає бордово-фіолетовим;
– стрілки цибулі стають сизувато-білими.
Поради бувалих
– якщо ви приїжджаєте на дачу лише у вихідні, спробуйте облаштувати таку ж систему поливання, як для кімнатних рослин. На обох кінцях грядки поставте посудини з водою. Між ними прокладіть ґніт з цупкої тканини, присипавши землею. Таким чином гарантоване постійне зволоження ґрунту.
– можна поливати за допомогою посудин. У грядку на відстані 70–80 см одна від одної закопайте пластикові пляшки горлечками донизу. На дні зробіть отвір. Полив полягає в заповненні цих пляшок.
– ще один спосіб – шланг, продірявлений по всій довжині. Закопайте його в землю і під’єднайте до крана.