Як позбутися моху і лишайників на плодових деревах

Садові дерева, покриті мохом і лишайником, повільно ростуть, погано плодоносять, з часом їхні гілки засихають і відмирають. Крім того, нарости на пагонах створюють сприятливе середовище для поселення і розмноження шкідників. Як же захистити дерева?

Коли обробляти дерева

Обробляти дерева від лишайників можна:

  1. напровесні, доки не розпустились бруньки (зазвичай в березні); якщо обробити після появи бруньок, вся зелена маса може загинути;
  2. пізньої осені, коли зібрали останні плоди (в листопаді); перед цим обов’язково зібрати під деревом все опале листя.

Як і чим обробити дерева

Приготуйте 5%-ий розчин залізного купоросу в пропорції 50 г на 1 л води і обробіть стовбури і скелетні гілки дерев. Через тиждень лишайники і мохи повинні відпасти самі. Також не забудьте обробити землю під деревами, адже залізний купорос – чудовий засіб профілактики різних хвороб плодових дерев.

Якщо ж на поверхні дерев все-таки залишилися лусочки лишайників і моху, видаліть їх механічним способом. Розстеліть під рослинами плівку і пошкребіть поверхню стовбура і гілок дерев’яною лопаткою, щіткою або старою мішковиною.

При очищенні плодових дерев не використовуйте металеві скребки: вони можуть травмувати кору. Залишки моху та лишайників зберіть і знищіть.

Якщо уражено багато дерев

Якщо ваш сад запущений, практично всі дерева вкриті лишайником і мохом, то перед початком процедури очищення необхідно провести санітарну вирубку. Оскільки деякі дерева можуть бути настільки сильно вражені порослю лишайника, що очищати їх буде марно.

Ретельно обстежте кожне дерево і обріжте зарослі гілки. Крім того, не забувайте робити постійну проріджувальну обрізку, щоб їхні крони не були загущені. Це сприятиме додатковому освітленню і провітрюванню. У такому саду не буде підвищеної вологості і, відповідно, засилля моху та лишайників.

Після прорідження і механічного очищення потрібно обробити дерева розчином мідного купоросу.

Як приготувати розчин залізного купоросу

Порошок купоросу ретельно розмішайте в невеликій кількості гарячої води, а потім, по трошки підливаючи холодну воду, доведіть до потрібного обсягу.

Цим розчином обробляють дерева так само як і залізним купоросом. Обробка розчином у концентрації 50 г на 1 л води проводиться один раз на 5 років. А часом досить одного разу – і ваш сад назавжди позбавиться від моху та лишайників.

Після очищення необхідно побілити стовбури вапном: 1,5-2 кг гашеного вапна розвести в 10 л води або використовувати готові суміші (наприклад, садову акрилову побілку – підходить для молодих дерев). Попередньо слід замазати всі рани і зрізи на деревах садовим варом.

Намагайтеся не запускати дерева і щорічно оглядайте кору. При виявленні маленьких “острівців” моху відразу ж акуратно зчищають їх, адже з великими наростами впоратися набагато складніше.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook