Дім Дизайн

Як облаштувати освітлення у вітальні: поради спеціалістів

Вдале і добре продумане освітлення у вітальні – запорука краси і комфорту у вашій оселі. Хай який у домі буде дизайн, меблі та аксесуари, від вибору та розміщення люстри, бра, торшера або точкових світильників залежить затишок у вашій домівці.

Вітальня – це те місце, де ми відпочиваємо, читаємо, працюємо, приймаємо гостей, відзначаємо свята та займаємося багатьма іншими справами. Тому головна вимога до освітлення у вітальні – функціональність. Потрібно передбачити різні джерела світла, які можна вмикати залежно від потреби. Для святкування і прийому гостей потрібне яскравіше освітлення, а для відпочинку – м’яке і затишне.

Аби все продумати і грамотно облаштувати освітлення у кімнаті,  варто почати з ескізу. Намалюйте на аркуші паперу кімнату, зазначте, де розташоване вікно і двері, розмістіть меблі. Відповідно до зонування приміщення плануйте джерела світла: загальне, локальне та декоративне.

Продумайте деталі:

 • Велика люстра буде основним джерелом світла у кімнаті чи її варто доповнити точковими світильниками;
 • центральна люстра буде розташована посередині кімнати чи зміщена;
 • чи достатньо освітлюється місце на дивані або кріслі, де ви відпочиватимете, або ж варто поставити поряд торшери для читання, бра або настільну лампу;
 • чи передбачене комфортне освітлення для перегляду телевізора (уникайте розміщення бра навпроти телевізора);
 • якщо на стінах плануєте повісити картини або поставити скульптуру, чи потрібні бра для підсвічування;
 • чи потребують освітлення шафи та ніші;
 • обдумайте зручне розміщення вимикачів і розеток.

Як обрати світильники

 1. Стиль. Перше і головне правило: освітлювальні прилади повинні відповідати стилю і дизайну вашої кімнати. Так, скажімо, у класичному інтер’єрі будуть недоречні сучасні геометричних форм лед-світильники. Сюди пасуватимуть люстри з кришталевими елементами, скляними плафонами. Зважайте на загальний стиль, колір, матеріали, використані в оформленні приміщення.
 2. Дизайн. Зауважте: якщо у вашій вітальні буде багато декоративних елементів та аксесуарів, краще до освітлювальних приладів не привертати зайвої уваги та не обтяжувати інтер’єр. Тут доречними будуть прості лаконічні світильники. Якщо ж у кімнаті мінімум декору, стіни і меблі світлих кольорів, оригінальна цікавої форми люстра і торшер можуть стати родзинкою. Якщо у кімнаті багато глянцевих поверхонь, тут буде доречною одна велика люстра у центрі.
 3. Функціональність. Освітлювальні прилади повинні не тільки забезпечувати достатню кількість світла, а й бути зручно розташованими. Перевірте, чи люстра не заважає відчиняти шафу? Чи не буде гостям заважати торшер? Чи передбачена розетка для настільної лампи поряд з журнальним столиком? Пам’ятайте: чим менша і темніша кімната, тім більше освітлення вона потребує.
 4. Розмір. Світильники повинні бути пропорційними до розміру приміщення. Якщо у вас маленька кімната, уникайте масивних люстр з великими абажурами – вони з’їдають простір. Натомість надавайте перевагу компактним світильникам. Щоб візуально розширити кімнату, встановіть додаткові світильники по периметру. У дуже великій вітальні будуть доречні багатоярусні світильники, бра, торшери, точкові та інші джерела світла. У різних зонах може бути різна інтенсивність освітлення.
 5. Якість. Зважайте, що люстра – це та річ яка служитиме вам багато років, тому на її якості заощаджувати не варто. Вона має бути надійною, безпечною, з максимальним ресурсом служби і гарантією від виробника. Освітлення має бути комфортним для ваших очей.

Щоб ваша вітальня була красивою та функціональною, ретельно обміркуйте сценарії освітлення, а вже після цього приступайте до вибору освітлювальних приладів. Люстри, точкові світильники, торшери і бра створюють у кімнаті світлову картину і є важливою частиною дизайну інтер’єру та домашнього затишку.

Дата публікації: 06.12.2021 img Поділитися