Створення ідеального саду є мрією багатьох, це краса, врожай, захопливе хобі. Проте садівництво може вимагати чималих витрат. Заощадити на догляді за садом, городом і подвір’ям можливо, і це стосується як новачків, так і досвідчених садівників. Розгляньмо декілька корисних порад.
Основи економного садівництва
Щоб не витратити всі свої гроші на сад і город, важливе ретельне планування. Ідеальний час для цього – зимовий період: є можливість добре обдумати майбутнє весняне озеленення. Визначте, які овочі, багаторічні та однорічні рослини вам потрібні, їх кількість, розташування та колірну палітру квітників.
Скористайтесь доступними онлайн-ресурсами, книгами та журналами для планування озеленення присадибної ділянки, оновлення саду та посадок на городі. Хоча це не замінить послуги професійного ландшафтного дизайнера, однак ви зможете знайти безкоштовні ідеї та поради. Використання спеціалізованих програм для візуалізації вашого майбутнього саду також буде корисним.
Знайдіть рослини та інструменти без переплат. Після того, як ви визначилися, які рослини ви плануєте посадити, уникайте імпульсивних покупок. Відвідайте кілька садових центрів та перевірте інтернет-магазини, щоб порівняти ціни та умови. Багато магазинів пропонує знижки на садовий інвентар та рослини, особливо восени і взимку.
Соціальні мережі, особливо місцеві групи садівництва, – чудові ресурси для пошуку необхідних матеріалів та рослин за доступними цінами. Також розгляньте можливість спільних покупок або оренди садового обладнання.
Майте на увазі, що успішне садівництво починається з правильного вибору інструментів. Якщо вам треба все і зразу, розгляньте можливість купівлі вживаних інструментів або ремонту старих.
Як використати каміння для декору подвір’я і квітника: 70 фото-ідей
Дачні лайфхаки
Газета та папір можуть стати чудовою основою для розсади. Вони дешеві, малогабаритні і прості у використанні. Розсаду можна висаджувати на грядки безпосередньо у паперових стаканчиках. Для вирощування підійдуть лотки з-під яєць (пластмасові або паперові). А для більшої розсади згодяться будь-які пластмасові ємності від продуктів. Майже все (від банок і каструль до старих ванн і діжок) можна перетворити на контейнер для вирощування, якщо зробити дренажний отвір.
Будь-які залишки після ремонту у вигляді битої цегли підійдуть для створення доріжок і бордюрів.
Садова стежка своїми руками: з чого і як зробити
Гілки після обрізання дерев, стара водопровідна труба або решітка від старого ліжка може виконати роль надійної опори для рослин.
Старі шланги можна використовувати для крапельного поливу, різні ємності – для збору дощової води, а зі старих дерев’яних або металевих сходів вийдуть непогані полиці.
Зверніть увагу на ґрунт
Зменшити витрати на досить дорогі добрива, а також рослини, яким можуть не підійти умови, дозволить простий аналіз ґрунту. Знаючи його тип та кислотність, простіше підібрати оптимальні добавки. Для аналізу можна придбати спеціальні індикаторні смужки, а можна скористатися столовим оцтом, крейдою чи листям смородини.
Мульча як основний запас поживних речовин і спосіб утримання вологи дозволить знизити витрати як на добриво, так і на полив, а також сили на боротьбу з бур’янами. Шар мульчі товщиною 5-8 см навколо дерев і кущів захистить від пересушування і перегрівання ґрунту. Зелена жива мульча набагато дешевша і доступніша. Горіхову стружку або листя краще не використовувати. Стружка або тирса хвойних порід дерев закислює ґрунт, що подобається не всім рослинам.
Замість мульчі можна посадити ґрунтопокривні рослини. Вони швидко покривають ґрунт, зменшують випаровування вологи.
Обов’язково зробіть собі компостер – це незамінна річ садівника та джерело дешевого органічного добрива.
Як оптимізувати вирощування та розмноження рослин
- При виборі рослин слід враховувати умови їхнього вирощування та віддавати перевагу районованим культурам.
- Деякі рослини можна виростити з насіння або пасинка і суттєво заощадити на покупці. Збір насіння економить гроші і дозволяє отримати рослини, адаптовані до конкретних умов. Збирати насіння можна з більшості простих рослин, наприклад, чорнобривців, календули, гороху, кабачка або гарбуза.
- Гвоздика турецька, маргаритки, фіалки чудово розмножуються самосівом.
- Слід пам’ятати, що багато квітів, кущів та дерев погано і довго ростуть з насіння, а у гібридів отримати потомство практично неможливо. Для таких рослин підійде живцювання (гортензія), поділ кореневищ (хоста, хризантема).
- Потоваришуйте з сусідами, які теж захоплюються садівництвом. Багато рослин вони будуть раді просто подарувати, коли будуть проріджувати свої клумби.
Свої добрива та засоби захисту
Компост – чудовий варіант заміни купованих добрив і спосіб утилізації зайвої органіки:
- сухе листя,
скошена трава, - бур’яни,
шкірки фруктів та овочів.
З часом органіка перетвориться на чудове натуральне добре, яким можна підживлювати і овочі, і декоративні рослини.
Добрива допомагають стимулювати ріст та розвиток рослин. Кавова гуща здатна збагатити ґрунт азотом, калієм та магнієм, чай та свіжоскошена трава – азотом, яєчна шкаралупа – вапном, попіл – калієм.
Багато органічних добрив можна приготувати самостійно. Наприклад, можна використати подрібнену кору або тирсу, борошно кісткове, перегній на основі курячого посліду та інші.
Шкіра цитрусових, яєчна шкаралупа, мильна вода здатні допомогти при легкому зараженні шкідниками. Допомагають і рослини-репеленти від окремих видів комах. А для приваблення до саду корисних комах можна посадити медоноси чи квіти яскравих жовтих кольорів.