Квітник Садиба

Як лікувати півонії, іриси, флокси і лілії від хвороб і колорадського жука

Збудники хвороб і шкідники не тільки псують урожай в саду і городі, а й шкодять улюбленим квітам. Особливо якщо температурні і вологісні параметри дозволяють. Боротися з ними можна і потрібно, ось як зробити це…

Для профілактики не завадить пролити грунт під багаторічниками розчином (за інструкцією) будь-якого дозволеного фунгіциду або 1,5-2,0% -ним розчином мідного купоросу. Проводьте обробку в суху погоду, краще ввечері.

iris.gif

Лікуємо іриси. Найчастіше страждають старі кущі, які вже давно потрібно було поділити. Ірис щороку утворює молоде кореневище, яке відповзає до периферії куща. А серединна частина поступово відмирає. При сильному зволоженні в цій частині поселяються грибкові хвороби, відбувається загнивання. В результаті листя і навіть бутони повисають, в’януть і засихають. Щоб цього не допустити, при перших ознаках хвороби відгрібаючи грунт з центру куща, знайдіть гнилі і вишкребіть їх, зачищаючи до здорової тканини. Обробіть (продезінфікуйте) темним розчином марганцівки і залиште на кілька днів для опробковіння. Після чого обробіть розчином мідного купоросу, потім засипте родючим грунтом. Іриси будуть вам вдячні і обов’язково зацвітуть.

bydemo_likyvati_pivonii.jpg

Півонії. Часто на листі в період бутонізації та цвітіння з’являються коричневі плями. Зростання сповільнюється, цвітіння пригнічується. Це грибкове захворювання – іржа. Негайно, як помітите ознаки побуріння, обробіть кущі (і здорові для профілактики) будь-яким фунгіцидом або розчином мідного купоросу, ретельно обприскуючи листя з обох сторін. Також пролийте розчином грунт навколо куща на глибину 3-5 см. Якщо рослина відчуває себе погано, то через 2-3 дні обприскування повторіть.

Іноді на листках півоній з’являється витіюватий малюнок з більш світлих ліній. На перший погляд візерунок виглядає навіть красиво. Але радіти не варто. Ваші півонії захворіли кільцевою плямистістю. Це вірусне захворювання, а такі хвороби, на жаль, не лікуються. Професіонали радять хворі кущі викопувати і спалювати. І якщо у вас достатня кількість кущів такого сорту, то, звичайно ж, краще послухатися поради розумних людей. Однак сильні кущі можуть довго боротися з вірусом. Тому можна зрізати біля основи хворе листя і спалювати. Якщо рослина виглядає задовільно, то у вас буде час подумати.

Дивно, але факт, в нашій середній смузі ненажерливі колорадські жуки часто стали перелітати з городу в квітники і поїдати, наприклад, півонії! Напевно, від нестачі картопляних угідь. Якщо у вас трапиться така неприємність, то обробіть листя зверху і знизу будь-яким препаратом від колорадського жука, як картопля.

floks.jpg

Флокси – найулюбленіші і поширені багаторічники в садах середньої смуги. Вони невибагливі, швидко розростаються, але часто уражуються борошнистою росою. Для профілактики цього грибкового захворювання обприскати грунт і нижню частину кущів розчинами препаратів, що містять мідь. Другий раз обприскати перед цвітінням, третій – в середині цвітіння. Якщо хвороба встигне зашкодити нижні листочки, то перед обприскуванням хворе листя видаліть.

Згадайте про старий дідусів спосіб запобігання борошнистої роси – посадіть поруч з флоксами календулу (нігтики) і тагетіс (чорнобривці).

lilii.jpg

Листя лілій іноді відразу никнуть і буріють від основи до верхівки. Трапляється таке лихо зазвичай перед початком бутонізації. Ця хвороба – фузаріозне в’янення. Терміново починайте лікувати. Обприскуйте протигрибковими препаратами – фунгіцидами або розчином мідного купоросу. Обов’язково дотримуйтеся тимчасових рекомендації, не проводьте обробки в спеку і на сонці, краще рано вранці, а ще ефективніше – після 19 години.

Прихильникам рослинних препаратів радимо скористатися розчином кальцинованої соди (40 г) і зеленого рідкого мила (40 г), розведених у відрі води. Не шкодуючи рідини, ретельно обприскайте все листя зверху і знизу.

І навіть непохитні хости іноді вражає грибне захворювання – філлостікоз. На листках з’являються бурі плями, потім тканини всихають і утворюються дірки з червоно-бурою облямівкою. Використовуйте ті ж протигрибкові препарати, обприскуйте, не шкодуючи розчину. І грунт не забудьте пролити.

Дата публікації: 10.06.2020 img Поділитися