Що таке термоклей і як він працює?

Вибір термоклею залежить, перш за все, від матеріалів, з якими ви плануєте працювати. Важливо також, яке устаткування, чи велика площа склеювання, як далі буде використовуватися готовий виріб.

Без клею важко уявити сучасну промисловість та побут, адже він використовується у всіх галузях. Навіть виробництво продуктів неможливе без нього – у цьому випадку адгезив потрібен для упаковки. Клей буває синтетичного та натурального походження, з різними активними компонентами у складі, що визначає його вид, властивості та певне використання. За повідомленням фахівців компанії «Люкс-Х», одним з найрозповсюдженіших у різних галузях діяльності є термоклей, який ще називають розплавом та гарячим клеєм. Розглянемо, з чого він складається, які властивості для нього характерні, як він працює.

Що таке термоклей та яким він буває?

Термопластичний, термоплавкий адгезив випускається на основі полімерів, що зберігають тверду форму за кімнатної температури та стають в’язкими під час нагрівання. Температура плавлення відрізняється для різних видів клею, що залежить від основної речовини у складі. Середнє значення для плавлення становить 100-200°С (може бути більше або менше). Використання такого адгезиву потребує спеціального обладнання. Наприклад, у побуті розповсюджений пістолет, для якого клей випускається у формі стрижнів. Перед нанесенням адгезиву на оброблювану поверхню стрижень необхідно вставити у камеру пістолета, дочекатися, доки він розплавиться, а потім наносити на предмет.

В основі складу термоклею можуть бути такі речовини:

  • етиленвінілацетат;
  • поліолефіни;
  • поліуретан;
  • альфа-поліолефіни тощо.

Від них залежать властивості та сфери застосування адгезивів: мінімальна та максимальна робоча температура, «чистота» нанесення, збереження липкості після висихання, відкритий час тощо.

Термоплавкі клеї бувають з наповнювачами у складі та без них. Адгезиви з наповнювачами характеризуються збільшеним відкритим часом, проте й витрати у них вищі. Клеї без наповнювачів ще називаються чистими, оскільки майже не забруднюють обладнання при використанні, проте відкритий час у них менший. Вибір певного продукту залежить від матеріалів, котрі необхідно з’єднати, а також від умов, у яких вони будуть використовуватися.

Якщо узагальнити, склад розплавів включає усього три компоненти:

  • полімер – відповідає за властивості, забезпечує еластичність клейового шва та міцність результату;
  • пластифікатор – регулює в’язкість у розплавленому вигляді;
  • смоли – необхідні для високої адгезії.

Гарячі клеї випускаються у різних формах, це можуть бути стрижні, блоки, подушечки, гранули тощо. Вибір певного продукту залежить від особливостей обладнання, яке встановлено на вашому підприємстві. Наприклад, для побутового використання, як ми вже зазначали, підходить пістолет, для якого необхідні стрижні. Вони бувають різного діаметра та підбираються під діаметр сопла.

Крім складу, властивостей та форми випуску, розплави відрізняються також кольором. Вони бувають від прозорих до темно-бурштинових, а вибір певного залежить від поверхні, на яку наносяться. Універсальними вважаються прозорі – вони не залишають слідів після використання, а тому підходять для виробів будь-якого кольору.

У чому переваги термоклеїв?

Якщо порівнювати з іншими адгезивами, наприклад, на основі розчинників, розплави характеризуються наступними перевагами:

  • Надвисока міцність. Термопластичний клей наноситься на виріб у розплавленому вигляді, проте за кімнатної температури знову стає твердим. Це зумовлює дуже високу міцність та надійність клейового шва, завдяки чому адгезив можна використовувати майже у будь-якій сфері.
  • Стійкість до чинників навколишнього середовища. Після повного висихання клейовий шов витримує вплив вологи, високої температури, тиску тощо, що спричиняє універсальність клею.
  • Більша безпека та вигідність застосування. Відсутність розчинників та летючих речовин у складі робить розплав безпечним у використанні навіть без засобів індивідуального захисту, у нього майже немає запаху, він не шкодить здоров’ю та природі, а ще у нього порівняно невисокі витрати.
  • Універсальність. Термоплавкий клей застосовується для упаковки, у поліграфії, деревообробній, меблевій, текстильній, електронній, машинобудівній промисловості тощо, а також у побуті, адже він демонструє ефективне, міцне та довговічне з’єднання різних за структурою та властивостями матеріалів. Адгезив можна використовувати з папером, металом, пластмасою, шкірою, тканиною, деревом та ін.

Вибір термоклею залежить, перш за все, від матеріалів, з якими ви плануєте працювати. Важливо також, яке устаткування у вас встановлене, чи велика площа склеювання, як далі буде використовуватися готовий виріб. Під час вибору звертайте увагу на температуру плавлення, відкритий час, в’язкість, колір, форму випуску та інші властивості. Краще за все завчасно проконсультуватися з фахівцями компанії, де будете робити замовлення, щоб отримати професійну пораду.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook