А ви знаєте, що свіжі ягоди полуниці можна збирати не тільки впродовж літа та осені, а й навіть узимку? І це правда! Як правильно посадити полуницю і що зробити для того, щоб отримати максимальний врожай ягід, розповідає садівник, власник розплідника плодових та ягідних культур Тарас КМІН.
КОЛИ І ДЕ САДИТИ ПОЛУНИЦЮ
Полуницю висаджують з ранньої весни і до осені. Навесні садять якомога раніше, з кінця березня до середини квітня, а восени не пізніше, ніж за 2–3 тижні до заморозків.
Проте найкращий час для садіння полуниці – середина-кінець серпня. Тоді у рослини вистачає часу добре прижитися і розвинутися до осені, закласти плодові бруньки і наступного року дати максимальний урожай.
Полуницю треба садити на сонячній ділянці, тому що у тінистому місці вона добре росте і розмножується, але погано плодоносить, бо закладає мало квіткових бруньок.
Ґрунтові води мають залягати не ближче, як на 60 см до поверхні ґрунту. Болотисті місця для вирощування полуниці не підходять: надмірна вологість для неї згубна.
Ділянку, підготовлену під полуницю, навесні, як правило, використовують для вирощування ранніх овочів.
Полуницю не можна садити після картоплі (у ґрунті залишається багато личинок хруща, які знищують рослини). Найкращі попередники полуниці – часник і цибуля: після них у ґрунті залишається менше шкідників і грибкових захворювань. Гарний результат дає передпосадковий посів сидератів, особливо гірчиці. Вона має ефірні олії, які відлякують личинок хруща й оздоровлюють ґрунт.
ЯК САДИТИ ПОЛУНИЦЮ: СПОСОБИ І ТОНКОЩІ ПОСАДКИ
Застосовують однорядкову посадку з відстанню між рядами 60 см, а між рослинами в ряду 15–20 см. Або садять дворядковим способом: між рядами 60 см, між рядками в ряду – 30 см, між рослинами в ряду – 15–20 см, розміщуючи рослини у шаховому порядку.
Штиковою лопатою треба зробити досить глибоку ямку, щоб коренева система розсади розмістилася в ній вертикально. Далі у ямці треба зробити горбик. Коріння рослини підрізати (залишити 5–10 см завдовжки) і розкласти рівномірно по горбку, щоб воно не було загнуте. Ямку наполовину засипати ґрунтом, полити і досипати до верху.
Зауважте: центральна брунька (сердечко) не має опинитися під землею, а коріння не має бути оголеним. Сердечко можна трохи присипати ґрунтом, бо земля з часом осяде, і коріння оголиться. А це дуже шкодить рослині.
Після посадки полуницю треба поливати вранці й увечері щодня протягом тижня, щоб рослини добре прижилися.
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА ПОЛУНИЦЕЮ
На плантації полуниці треба робити прополювання при появі бур’янів і розпушування при ущільненні ґрунту після поливу. Для нормального росту і плодоношення треба підтримувати вологість.
Полуницю можна вирощувати на одному місці максимум три роки. У перші два роки вона дає найбільший врожай, далі врожайність знижується, у ґрунті збільшується кількість шкідників, зокрема личинок хруща. Тому треба відбирати молоді вуса, не заражені хворобами, і пересаджувати полуницю на нову, заздалегідь підготовлену плантацію, підживлену перегноєм.
ПОЛУНИЦІ ПОТРІБНЕ МУЛЬЧУВАННЯ
У період утворення квіткових пагонів розпушування ґрунту треба припинити, а міжряддя замульчувати. Найкращий матеріал для мульчування – пшенична або житня солома. У ній іноді залишається зерно і насіння бур’янів, яке згодом проростає і засмічує плантацію.
Для запобігання забур’яненню солому треба перетрусити, змочити водою і залишити на сонці, щоб насіння проросло.
Як мульчу також можна використовувати суху траву, скошену до утворення насіння. Мульчу краще розкладати суцільним шаром товщиною 5–7 см. Після плодоношення суху солому треба спалити разом із сухим листям, знищуючи цим хвороби і шкідників.
П’ЯТЬ ПРИЧИН ЗАМУЛЬЧУВАТИ ПОЛУНИЦЮ
- Мульча пригнічує ріст бур’янів.
- Мульча зберігає вологу у ґрунті.
- Мульча полегшує збір ягід.
- При мульчуванні ягоди краще забарвлюються.
- Ягоди менше забруднюються і гниють, швидше підсихають після дощу.
ЯК УДОБРЮВАТИ ТА ПОЛИВАТИ ПОЛУНИЦЮ
Після плодоношення у полуниці відмирає старе листя і наростає нове, ростуть вуса, коріння. Тому в цей час треба провести підживлення мінеральними й органічними добривами, полив та розпушування ґрунту, щоб забезпечити нормальний приріст рослин.
Рекомендовано вносити на 1 кв. м 2–3 кг перегною, 15 г аміачної селітри, 30 г суперфосфату, 19 г калійної солі.
Якщо ви посадили полуницю влітку, але ґрунт був недостатньо удобрений, навесні внесіть повний комплекс добрив із розрахунку на 1 кв. м: 15 г аміачної селітри, 30 г суперфосфату, 10 г калійної солі.
Добрим калійним добривом є попіл (треба розсипати 1 л на 1 кв. м).
РЕКОМЕНДОВАНІ СОРТИ ПОЛУНИЦІ
У своєму розсаднику Тарас Кмін практикує посадку раннього сорту Беніція (його цінують за гарну транспортабельність ягід і їх добрий смак, стійкості до посухи і хвороб) та пізнього сорту Флоренс (цінується за стійкість до грибкових захворювань, дуже великі ягоди і родючість: з однієї рослини можна зібрати до 1 кг ягід).
Добре зарекомендувала себе ремонтантна полуниця новітнього сорту Сан Андреас. Вона закінчує плодоношення у жовтні, а в теплиці ягоди можна збирати і в грудні. За сезон дає три хвилі плодоношення, а в теплиці можна отримати й чотири. Сорт підходить для вирощування на гідропоніці. Тоді свіжі ягоду можна мати навіть у зимовий період. Якщо полуниці забезпечити один місяць спокою, у середині зими в теплиці можна збирати ягоди. До речі, вони дуже великі, смачні і транспортабельні. Це один із найкращих сортів для вирощування на продаж.
Садівник Тарас Кмін – власник розплідника плодових та ягідних культур у с. Новий Двір Турійського району Волинської області.
Тел.: 097 964 33 16 (також у Вайбері), 095 565 72 07
Сторінка Тарас Кмін у Facebook