Весняний період у садах – один із найвідповідальніших, коли треба захистити плодові дерева від шкідників і збудників хвороб. Боротьбу з ними треба починати до розпускання бруньок, у лютому-березні.
Найкращі строки обрізки плодових дерев – до набрякання бруньок. Спочатку зрізують хворі, зламані та підмерзлі гілки, потім проріджують крону. Наприкінці березня починають формувати крони в молодому саду так, щоб кожна гілка добре освітлювалась сонцем. Не забувайте робити це з першого після посадки року, інакше виправити крону, що сформувалася неправильно, буде складно. Надалі це приведе до малої врожайності дерев або до розламу кістякових гілок під вагою плодів.
Старим плодовим деревам і кущам роблять омолоджувальне обрізання, проріджуючи їхню крону і вкорочуючи гілки так, щоб стимулювати направлене розгалуження дерева вгору і в сторони. Це сприяє відновленню росту дерева і підвищенню його врожайності.
При обрізанні хворих гілок необхідно захоплювати 2–3 см здорової тканини кори і деревини, що примикає. Обрізаючи будь-яку гілку, не можна здирати кору, залишати пеньки, розломи, в яких згодом можуть розвинутися гриби, збудники хвороб кори і деревини. Обрізання знижує кількість шкідників, які зимують на гілках дерев.
Одночасно треба зачистити, зібрати та знищити стару відмерлу кору (найкраще використовувати дерев’яний скребок), замазати садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують шкідники. З цією метою обов’язково збирати та знищувати опале листя, бур’яни, розпушувати ґрунту в пристовбурних колах на глибину 15–20 см.