помідори Город Садиба

Навіщо обрізати листя на помідорах і скільки залишати?

Треба обрізати листя на помідорах? Чи ні? А якщо обрізати, то для чого? І скільки листків залишати на кущі? На ці запитання відповідає досвідчений господар.

Щоб красиво було

Косультує агроном Юрій Кузьміних. Насправді багато господарів обрізає листя тільки за цим принципом. Хворе нижнє листя або листя з дефіцитом живлення вносить ДИСБАЛАНС в ошатних грядках і звичайно підлягає негайному видаленню.

помідори

Ось для чого треба обрізати листя

Насправді на питання ДЛЯ ЧОГО, не всі дадуть нормальну відповідь. Розгляньмо деякі варіанти пояснень, ДЛЯ ЧОГО обрізають листя на томатах.

  • Обрізаємо СТАРІ листки. Але “старими” вони стають, коли рослина вже дає стиглі плоди, а не навесні і на початку літа! Тобто на даному етапі розвитку томата СТАРОГО листя не може бути!
  • Листя лежить на ґрунті і може захворіти – краще його видалити. АЛЕ! Якщо замість ґрунту воно торкається підстилки із соломи або скошеної трави – видаляти не треба. Там якраз при поливах утворюється сінна паличка (фітоспорин), яка може переходити і на листя рослини, а це додатковий захист.
помідори
  • Для кращого провітрювання нижньої зони кущів. Це правильно, але якщо томати ростуть в один ряд, а не в два або три, де дійсно виходить дуже густо, то і з провітрюванням і освітленням все там нормально.
  • Плоди погано освітлюються сонцем. Але це можливо тільки при загущених посадках. Варто змінити систему посадок – і це не доведеться робити.
  • Щоб швидше почали дозрівати плоди. Так, при сильному обрізанні листя плоди червоніють (не факт що достигають) швидше.

Звичайно ще можна перераховувати причини обрізання листя, АЛЕ! МЕТА при вирощуванні будь-яких рослин – це якомога довше зберегти ЗДОРОВЕ листя на рослині.

  • Помідори: як правильно пасинкувати, прищипувати, обрізати листя
помідори

Найсмачніші помідори – з листям

Один з найважливіших моментів, для чого потрібне листя і взагалі ДЛЯ ЧОГО РОСЛИНА ВИРОЩУЄ ЛИСТЯ – це ПЕРЕТВОРЕННЯ поживних речовин, які рослина отримує з ґрунту. Всі цукри, амінокислоти та інше утворюється саме в листі, а потім розподіляється по рослині. СМАЧНІ, збалансовані по цукрах і кислотах плоди томатів утворюються тільки при достатній кількості здорового листя.

Є таке поняття – ПОЛЬОВІ ТОМАТИ. Вони вважаються найсмачнішими не тільки тому, що ростуть в полі на сонечку, але ще й тому, що там ніхто не обриває жодного листка.

Скільки листя залишати

Потрібно змінити ставлення до обрізання листя. І виходити з того НЕ СКІЛЬКИ обрізати, А СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ОБОВ’ЯЗКОВО ЗАЛИШИТИ ЛИСТЯ НА ТОМАТІ.

У спеку, наприклад, ви ходите в капелюсі або сидите під кондиціонером. А томат в цей час на самому сонці і без достатньої кількості листя він не може нормалізувати навколишню температуру, а значить, буде страждати.

Що ж потрібно видаляти (або можна) і що ОБОВ’ЯЗКОВО треба залишити?

  1. Перші ШІСТЬ листків можна видаляти в будь-який момент. Можна при висадці розсади прибрати все нижнє листя, залишивши 3-4 верхніх литки. Завдяки цьому швидше відбудеться вкорінення.
  2. ОБОВ’ЯЗКОВО на дорослій рослині мати 12-15 здорових листків. Це МІНІМУМ, який рослині потрібен для життєдіяльності. Саме відштовхуючись від цієї кількості, можна поступово прибирати нижнє листя для провітрювання і кращого освітлення плодів.
Дата публікації: 14.07.2022 img Поділитися