Город Садиба

Навіщо обрізати листя на помідорах?

Треба брізати листя на томатах? Чи ні? А якщо обрізати, то для чого? На ці запитання відповідає досвідчений господар.

Косультує агроном Юрій Кузьміних

  • А щоб КРАСИВО було!

Насправді багато господарів обрізає листя тільки за цим принципом. Хворе нижнє листя або листя з дефіцитом живлення вносить ДИСБАЛАНС в ошатних грядках і звичайно підлягає негайному видаленню.

Насправді на питання ДЛЯ ЧОГО, не всі дадуть нормальну відповідь. Розгляньмо деякі варіанти пояснень, ДЛЯ ЧОГО обрізають листя на томатах.

  • Обрізаємо СТАРІ листки. Але “старими” вони стають, коли рослина вже дає стиглі плоди, а не навесні і на початку літа! Тобто на даному етапі розвитку томата СТАРОГО листя не може бути!
  • Листя лежить на ґрунті і може захворіти – краще його видалити. АЛЕ! Якщо замість ґрунту воно торкається підстилки із соломи або скошеної трави – видаляти не треба. Там якраз при поливах утворюється Сінна ПАЛИЧКА (Фітоспорин), яка може переходити і на листя рослини, а це додатковий захист.
  • Для кращого провітрювання нижньої зони кущів.
    Це правильно, але якщо томати ростуть в один ряд, а не в два або три, де дійсно виходить дуже густо, то і з провітрюванням і освітленням все там нормально.
  • Плоди погано освітлюються сонцем. Але це можливо тільки при загущених посадках. Варто змінити систему посадок – і це не доведеться робити.
  • Щоб швидше почали дозрівати плоди. Так, при сильному обрізанні листя плоди червоніють (не факт що достигають) швидше.

Звичайно ще можна перераховувати причини обрізання листя, АЛЕ! МЕТА при вирощуванні будь-яких рослин – це якомога довше зберегти ЗДОРОВЕ листя на рослині.

ДЛЯ ЧОГО?

Один з найважливіших моментів, для чого потрібне листя і взагалі ДЛЯ ЧОГО РОСЛИНА ВИРОЩУЄ ЛИСТЯ – це ПЕРЕТВОРЕННЯ поживних речовин, які рослина отримує з ґрунту. Всі цукри, амінокислоти та інше утворюється саме в листі, а потім розподіляється по рослині. СМАЧНІ, збалансовані по цукрам і кислотам плоди томата утворюються тільки при достатній кількості здорового листя.

Є таке поняття – ПОЛЬОВІ ТОМАТИ. Вони вважаються найсмачнішими не тільки тому, що ростуть в полі на сонечку, але ще й тому що там ніхто не обриває жодного листка.

Потрібно змінити ставлення до обрізання листя. І виходити з того НЕ СКІЛЬКИ обрізати, А СКІЛЬКИ ПОТРІБНО ОБОВ’ЯЗКОВО ЗАЛИШИТИ ЛИСТЯ НА ТОМАТІ.

У спеку, наприклад, ви ходите в капелюсі або сидите під кондиціонером. А томат в цей час на самому сонці і без достатньої кількості листя він не може нормалізувати навколишню температуру, а значить, буде страждати.

Що ж потрібно видаляти (або можна) і що ОБОВ’ЯЗКОВО треба залишити?

  1. Перші ШІСТЬ листків можна видаляти в будь-який момент. Можна при висадці розсади прибрати все нижнє листя, залишивши 3-4 верхніх литки. Завдяки цьому швидше відбудеться вкорінення.
  2. ОБОВ’ЯЗКОВО на дорослій рослині мати 12-15 здорових листків. Це МІНІМУМ, який рослині потрібен для життєдіяльності. Саме відштовхуючись від цієї кількості, можна поступово прибирати нижнє листя для провітрювання і кращого освітлення плодів.
Дата публікації: 22.05.2019 img Поділитися