Як правильно поставити вдома акваріум, щоб рибки і рослини відчували себе добре? Акваріумісти часто хвилюються – чи можна ставити акваріум в прохолоді або на спеці, на протязі або в задушливій кімнаті. Можемо вас заспокоїти – від розташування «кімнатного водоймища» комфорт водних мешканців практично не порушується.
Все тому, що вам в будь-якому випадку доведеться оснащувати скляну ємність підсвічуванням, аерацією і терморегуляцією. Навіть найвибагливішим рибам і рослинам абсолютно байдуже – чи стоїть їх «будинок» на самому видному місці у вітальні або ж де-небудь в темному коридорі. Штучне світло і обігрів компенсують будь-які несприятливі умови зовнішнього середовища.
Єдине правило – акваріум не повинен стояти там, куди більше години на добу світять прямі сонячні промені. Від сонячного світла бурхливо розмножуються водорослі – стінки зеленіють, а вода «зацвітає». Також деякі види риб погано переносять надмірно високу температуру, тому потрібно або не ставити акваріум в кімнатах, де влітку дуже жарко, або підбирати в нього тільки тропічних рибок, які добре адаптуються до високої температури води.
Де можна поставити акваріум в маленькій кімнаті?
У маленькій кімнаті (наприклад, в дитячій, в спальні, в робочому кабінеті або в передпокої) місце для нього знайти не так вже й складно, за умови, що інтер’єр не перевантажений меблями і речами. Є стереотип, що для невеликих приміщень підходять тільки маленькі акваріуми – але це не зовсім так: якщо кімната не захаращена, то велика ємність на 100-150 літрів займе не більше місця, ніж середніх розмірів комод, тумбочка-етажерка або невисока шафа.
Отже, де ставлять акваріум в невеликих кімнатах? На спеціальній акваріумний тумбочці (комплекти тумбочка + акваріум з усім обладнанням продаються в зоомагазинах). На міцному журнальному столику, тумбочці або трюмо. У ніші меблевої «стінки». Якщо у вас стоїть так звана «модульна» шафа з поличками-секціями, то одну з них можна виділити під маленький акваріум. Хороше рішення при дефіциті простору – кутова тумбочка.
Як розташувати акваріум у великому приміщенні?
У великому просторі краще ставити великий «панорамний» акваріум. Найочевидніше рішення – поставити його уздовж однієї із стін. Але тут є важливий момент – це не телевізор, на нього не дивляться здалеку (звичайно, якщо у господарів є хоч якийсь інтерес до спостереження за живими рибками, і вони не сприймають акваріум просто як інтер’єрний аксесуар). Тому стояти цей предмет повинен там, де за ним зручно спостерігати – в зоні відпочинку, поруч з диванами і кріслами (причому не на одній лінії з диваном, а перпендикулярно або навпроти нього, замість телевізора).
Акваріум може гармонізувати складний інтер’єр – наприклад, займати нішу між двома великими предметами меблів. Ще одне рішення для великої кімнати або квартири-студії: зробити за допомогою акваріума поділ на зони. Тільки для цього потрібно ставити його не під стінку і не в кут, а перпендикулярно. Прозорий великий акваріум стане саме тією межею, яка розділить, наприклад, робоче місце і зону відпочинку.
У великій вітальні цим предметом можна розмежувати частину кімнати з диванами від обідньої зони (зі столом і стільцями). Важливий момент – яким би не було велике приміщення і сам акваріум, його не можна розташовувати високо. Оптимальне місцезнаходження – на рівні очей сидячої людини (тобто він може стояти на журнальному столику стандартної висоти).
Де і як повинен стояти акваріум незвичайної форми?
«Кулі», «келихи» з рибками та інші конструкції, що відрізняються від стандартного паралелепіпеда, зазвичай мають невеликі розміри. Вони розраховані на розташування на журнальних столиках і низьких тумбочках, а також на невисоко закріплених поличках. Найкраще, якщо їх можна оглядати з усіх боків, з різних точок зору – так як «фасаду» і «торців» у них немає.