Розкішна лілія своїм пишним яскравим цвітінням затьмарює навіть троянди, при цьому вона не вимагає такого складного догляду.
Однак для того, щоб квітки лілії були великими, яскравими, і довго радували своїх власників, лілія обов’язково потребує підгодівлі. Без цього цвітіння втратить свою принадність.
При цьому удобрювати лілії потрібно і навесні, перед бутонізацією, і влітку, перед цвітінням, і восени, після того, як лілії відцвіли. Добрива повинні бути різними. І потрібно знати, ніж чим підживити лілії.
Чим підживити лілії при посадці
Потрібно знати, що лілії, незалежно від їх сорту, люблять родючу землю. І якщо ваші лілії висаджені на ділянку саду, де грунт багатий живильними речовинами, то перші кілька років вони будуть прекрасно цвісти і без підгодівлі.
Однак у будь-якому випадку через деякий час грунт виснажиться, і його доведеться удобрити. Якщо ж спочатку грунт не дуже родючий, то перед посадкою його обов’язково потрібно удобрити.
При цьому, перш ніж вносити добрива, потрібно розуміти, який тип грунту на вашій ділянці.
Якщо ваш ділянка глинистиай, перед посадкою лілій потрібно вносити в грунт пісок, торф і органічне добриво — наприклад, гній. Ділянку потрібно підготувати заздалегідь, ретельно перекопавши її і змішавши в однорідний склад.
В піщаний грунт потрібно додати більше органічних добрив і також перекопати ділянку перед посадкою лілій. Точно так само готують до посадки лілій вапняний грунт.
А ось у торф’яну грунт на кожен квадратний метр потрібно додати не менше чотирьох відер піску і по два відра глини. Тоді грунт стане придатною для посадки лілій.
Коли грунт готовий, в нього можна висаджувати лілії, причому робити це можна і навесні, і восени. Однак найкраще висаджувати, і пересаджувати цибулини лілій в кінці літа — початку осені. Це найбільш оптимальний час для посадки.
Догляд за ліліями навесні
Весняна підгодівля є дуже важливою для майбутнього цвітіння лілій. Навесні лілії мають потребу в азоті. Тому, розмірковуючи над тим, чим підживити лілії навесні, однозначно вибирайте азотовмісні добрива.
Навесні лілії удобрюють двічі:
- перший раз ще до того, як остаточно зійде сніг. По сніговому покриву потрібно розкидати сечовину або аміачну селітру. Для першої весняної підгодівлі буде достатньо двох столових ложок добрива;
- другий раз добрива вносять, коли вже з’явилися перші паростки, зазвичай це буває в травні. Аміачну селітру розводять у воді, та отриману рідину вносять безпосередньо в грунт поруч з рослиною. У цьому випадку підживлення швидко проникає до коріння і чудово діє на цибулини.
Приблизно в цей же час паростки слід обробити бордоською сумішшю, це дуже корисна для зростання лілій маніпуляція, яка є профілактикою багатьох захворювань.
Догляд за ліліями влітку
Підгодівля лілій влітку — це обов’язкова складова догляду за квітами. І для розвитку бутонів, і для гарного і тривалого цвітіння лілій внесення добрива є необхідним.
Перед цвітінням, після утворення бутонів, потрібно знову внести під корінь квітки аміачну селітру, розведену у воді.
Безпосередньо перед цвітінням, у липні, коли бутони вже почали розпускатися, слід внести подвійний суперфосфат (10 р. на 10 л). Також для добрива в цей час добре підходить калімагнезія, яку розчиняють у воді (15 г на 10 л).
Крім того, дуже добре відгукується на лілія внесення в грунт деревної золи (приблизно 100 г на 1 кв. м). Підгодівля деревною золою сприяє зміцненню рослини, а також більш яскравому і насиченому цвітінню.
Золу можна вносити протягом усього періоду росту рослини, з травня по вересень, ніякої шкоди вона не принесе. Розсипану біля лілій золу бажано полити водою, полегшивши їй доступ до коріння рослини.
Останню підгодівлю влітку вносять у грунт вже після того, як лілії відцвіли. Це робиться для того, щоб цибулина відновилася і зміцніла після цвітіння. Використовувати для підгодівлі можна суперфосфат і сульфат калію.
Така підгодівля проводиться зазвичай в кінці серпня або на початку вересня. Це основне підживлення, після нього удобрювати лілії більше не треба.
Слід пам’ятати, що після цвітіння стебла лілії ні в якому разі не треба обрізати — саме завдяки соків в зеленому стеблі, який залишився після цвітіння, і харчується цибулина в землі, набираючись сил для довгої зимівлі. В наземній частині влітку зберігаються всі необхідні цибулині поживні речовини.
Зрізати стебла лілій слід тільки після того, як вони пожовкли і пожухла, тобто вони стоять практично до самих заморозків. І навіть якщо голі стебла дратують ваше естетичне почуття і виглядають негарно, зрізати їх не можна.
Спробуйте замаскувати їх зеленню, висадивши поруч з ліліями які-небудь рослини, які будуть приховувати стебла своїми листами.
З ліліями поєднуються дуже багато рослини і квіти, як багаторічні, так і такі, які можна висаджувати кожне літо, змінюючи дизайн вашого саду і його колірну палітру.
Наприклад, чудово виглядають біля лілій багаторічні хости з великими яскравими листям. Вони виростають до 50-70 см заввишки, і закриють некрасиво стирчали стебла майже повністю.
Дуже непогано біля лілій виглядають невисокі троянди, які своїми пишними листям також будуть в кінці літа приховувати непривабливі стебла. Якщо вибрати троянди різних кольорів, можна домогтися дуже цікавого ефекту.
Деякі хвойники, які, як і лілії, люблять сонячні місця (наприклад, деякі види ялівців добре себе почувають як раз на яскравому сонці), прекрасно доповнять групові посадки лілій і додадуть вашій клумбі шарму та вишуканості.
Чудово виглядають лілії по сусідству з півоніями. При цьому час цвітіння у них різне, і коли півонії вже відцвітуть, у лілій тільки почнуть з’являтися бутони.
При цьому півонії, на відміну від лілій, навіть після того, як відцвіли, завдяки гарним різьбленим листям, не втрачають своєї декоративності і будуть прекрасно маскувати високі стебла лілій.