Системи недорогі, екологічні та автономні. На перший погляд здається, що про перебої з електрикою та рахунки можна забути. Але на жаль, поки в Україні опалення від сонячних панелей, як і бажання відмовитися від міської мережі, є все ж нерентабельним.
Важливість використання автономних електростанцій
Якісна сонячна електростанція — недешеве обладнання. Для необхідної потужності потрібно безліч панелей та акумуляторів. Але в важкодоступних районах країни, де потрібен постійний підвіз дизельного палива чи технічне обслуговування генераторів, рішення облаштувати автономну електростанцію на сонячних батареях є більш вигідним та має термін окупності 2-3 роки.
З одного боку, електростанція на фотоелементах не вимагає особливого обслуговування, але 1-2 рази на рік все-таки необхідно витирати пил та зчищати сніг. До того ж при щоденній експлуатації автономної системи у акумуляторів знижується термін служби до 3-4 років, оскільки він вимірюється кількістю циклів заряду-розряду. Це означає, що витрачати кошти на заміну АКБ все ж таки доведеться.
Інший варіант можливого встановлення сонячних панелей для економії електрики — мережева сонячна електростанція без акумуляторів. Вона дозволяє заміщати електрику з міської мережі в денний час доби. Така система окупається за 5-10 років (залежно від вартості електроенергії). Основна перевага — модульність системи (можна ставити паралельно кілька станцій), яка дає можливість подальшого розширення без заміни вже встановленого обладнання. При цьому термін експлуатації становить 35-40 років без спеціального технічного обслуговування.
Також якщо в будинку або офісі часто відключають електрику, можна використовувати гібридну сонячну електростанцію, яка об’єднує в собі безперебійну систему (заміна генератора) та мережеву для економії електрики.
Чи вигідно використовувати сонячні батареї?
Встановлюючи сонячні батареї, власник будинку або офісу передбачає, що відразу ж почне економити на освітленні. Це правда, але тільки при установці мережевої сонячної електростанції без використання акумуляторів. Максимальну ефективність дана установка принесе в тому випадку, якщо більшістю днів у році будуть сонячними. У зимовий час в Україні кількість сонячних днів сильно зменшується, і на всі потреби вироблюваної енергії не вистачить, тому і використовуються мережеві моделі станції.
Як вибрати автономну систему?
Перед покупкою сонячної електростанції враховуйте наступні параметри:
- добове споживання підключаються електроприладів;
- місце встановлення сонячних панелей (орієнтація на південь, оптимальний кут нахилу, відсутність тіні на панелях);
- місце установки АКБ (повинні знаходитися в приміщенні при плюсовій температурі, але не вище +25 градусів);
- пікові навантаження електроприладів (насоси, холодильники, офісна техніка);
- цілорічна або тільки літня експлуатація системи.
Монокристалічні панелі частіше використовуються в областях з високою сонячною активністю, полікристалічні — з низькою активністю сонця. Якщо вам потрібна сонячна батарея для будинку, зверніть увагу на мікроморфні моделі. Вони недорогі, але мають в 2 рази більшу площу. Системи з мікроморфного кремнію можуть ефективно працювати під широким кутом та в похмуру погоду. Для великих станцій, які встановлюються на дахах підприємств чи на землі, краще використовувати гетероструктурні модулі з ККД 22%.
Сонячні батареї: ставити чи ні?
Безумовно, автономна сонячна електростанція на полікристалічних або монокристалічних батареях незамінна в місцях, де електрика зовсім відсутня. Але там, де вона є, є сенс підключити мережеву станцію без АКБ, яка буде компенсувати витрати днем, а зайву енергію можна буде продавати в міську мережу за спеціальним «зеленим» тарифом.