Наш мозок потребує тренування так само, як і тіло. Особливої актуальності це твердження набуває з віком: що старші ми стаємо, то важливіше тримати мозок в тонусі.
Близько у 10-25% людей, яким більш як 70 років, є порушення пам’яті та логічного мислення, зміна особистості внаслідок хвороби чи пошкодження мозку. Але цьому можна певною мірою запобігти. Коли говорять про вікові зміни в мозку, то часто вживають термін деменція. До деменції більш схильні жінки, курці, люди із замалою та надмірною вагою, фізично і соціально неактивні. Додатковими факторами ризику є діабет, гіпертензія, генетична схильність та високий рівень холестерину, порушення дихання уві сні та перенесений інсульт.
Чарівної пігулки для запобігання чи лікування деменції не існує — жодні ліки наразі не мають доведеної ефективності, а препарати естрогену навіть можуть погіршувати пам’ять. Втім, можна сповільнити початкову стадію дегенеративних змін, так зване слабке когнітивне порушення і не дати йому стати деменцією.
Чому літнім людям потрібне розумове навантаження?
Розумове навантаження:
- стимулює мозок;
- допомагає покращувати мислення та пам‘ять;
- поліпшує швидкість реакції.
Крім того, регулярна розумова діяльність допомагає зміцнити нейронні мережі та сповільнює їх ослаблення в процесі старіння.
Комбінація фізичного та розумового навантаження посилює так званий когнітивний резерв мозку (наші можливості), і тим самим стає на заваді деменції.
Цікаві факти про роботу мозку, які доводять, що ми здатні на все
Як тренувати мозок?
Є багато можливостей, що дозволяють підтримувати когнітивні навички для літніх людей. Серед них читання, гра на музичному інструменті, настільні ігри та навіть звичайне спілкування. Ось кілька порад, як можна ефективно тренувати мозок:
Виходьте із зони комфорту
Виконання одноманітних задач не сприяє покращенню роботи мозку. Кращий варіант – це влаштувати мозку челендж та обрати новий незвичний вид діяльності. Вивчення іноземної мови чи освоєння музичного інструмента – чудово для цього підійдуть.
«Тренуй пам’ять»: лист Умберто Еко онукові
Подорожуйте та шукайте нові шляхи
Освоєння нової місцевості – це завжди хороший інструмент, щоб активувати мозок. Якщо це інша країна, ми маємо повністю переключитись та виконати незвичні завдання в новій місцевості, від пошуку шляху додому до покупок в магазині. Схожу вправу можна робити і вдома, наприклад, кожного разу змінювати шлях на роботу чи навмання гуляти вулицями. Така активність впливає на гіпокамп у мозку – місце навчання і пам’яті.
Спілкуйтеся
Постійне спілкування – це активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті, а це покращує когнітивні функції. Спілкування із різними людьми допомагає зміцнити нейронні мережі сповільнює їх ослаблення в процесі старіння. Також, це посилює так званий когнітивний резерв мозку (наші можливості), і тим самим і стає на заваді деменції.
Читайте та грайте в шахи
Це прості та звичні нам речі, втім ми часто забуваємо, яку користь вони приносять. А щоб ускладнити завдання – спробуйте, наприклад, почитати нову книгу іноземною мовою, а потім обговорити її з друзями.
Пам’ятайте, наш мозок потребує тренування так само, як і наше тіло. І чим старші ми стаємо, тим важливіше стежити за базовими правилами здорового способу життя. Збалансоване харчування, фізична активність та повноцінний сон допоможуть тримати мозок і тіло в тонусі.
Поділіться цією інформацією зі своїми бабусями та дідусями і не забувайте піклуватися про мозок також! Адже здоров’я підтримують не лише лікарі та ліки.
За матеріалами МОЗ