Квітник Садиба

Чому треба обов’язково обрізати кущі хризантем на зиму

Осіннього догляду потребують хризантеми. Головною осінньою маніпуляцією є обрізання кущів. Це дозволить спростити процес накриття перед зимівлею. Обрізка підходить для горшкових кущів та для тих сортів, які залишаються зимувати у ґрунті.

Обрізають кущі, коли вони перестають квітнути, але не слід забувати при цьому про початок холодів.

За допомогою обрізки куща ви можете сформувати його шапку.

Під час обрізки видаляються хворі та сухі гілки. Ця маніпуляція запобігає хворобам хризантем.

Підживлення і поливання хризантем восени

Чим підживити хризантеми восени, а також як і коли саме це правильно зробити?

Підгодівлю хризантем на зиму проводять на початку вересня (або навіть в кінці серпня), щоб підживлення встигло засвоїтися і дійсно додало рослинам сил, підвищило імунітет і допомогло їм підвищити стійкість до вимерзання. Це важливо — якщо “прогавили” відповідний час і вирішили погодувати квіти ближче до заморозків, ви надасте їм ведмежу послугу — хризантеми підуть на зимівлю ослабленими.

Використовують для осіннього підживлення фосфорно-калійні добрива. Азотні застосовувати не слід — від них зелена маса рослини піде в зайве зростання, і молода поросль загине при настанні перших холодів, встигнувши вже позбавити рослину необхідних їй для зимівлі сил.

Підгодівлю проводять через 2-3 години після поливу, по вологому ґрунту. У середньому вносять 40-60 г суперфосфату і 25-30 г калійної солі або сірчанокислого калію на 1 кв. м ґрунту.

Вологозарядковий полив хризантем восени

Не забувайте, що багаторічники взимку можуть замерзнути не тільки через низьку температуру повітря, але і через нестачу вологи, оскільки зневоднені культури не можуть повноцінно протистояти несприятливим погодним умовам.

Зрозуміло, хризантема під час осіннього цвітіння потребує регулярного поливу, об’єм і частоту якого ви повинні регулювати самі залежно від погодних умов, щоб і квіти не засушити, і корінню не дати загнити в холодній землі. Після поливу ґрунт слід розпушувати, щоб запобігти зайвому випаровуванню вологи і збагатити його киснем. Заодно і залишки бур’янів знищите.

Перед самим настанням холодів варто провести остаточний вологозарядковий полив хризантем з розрахунку не менше 5 л води на кожен кущ. Тоді рослини зможуть протягом зими поступово вбирати воду з ґрунту. А шар мульчі, яким ви пізніше утеплите коріння, допоможе зберегти вологу в ґрунті до самої весни.

Обрізка хризантем на зиму

Чи потрібно обрізати хризантеми на зиму? Не всі садівники займаються осіннім обрізанням цих квітів — мовляв, якщо зима буде достатньо теплою, то хризантема і в необрізаному вигляді буде добре себе почувати, а якщо надмірно холодною — і так вимерзне, обрізай не обрізай.

Однак на користь цієї процедури існують наступні аспекти:

  • в процесі обрізки видаляються висохлі, підгнилі або уражені хворобою стебла і листя, які в іншому випадку можуть загнити взимку під укриттям і інфікувати здорові рослини;
  • укорочені обрізанням стебла вимагають менше ресурсів для своєї життєдіяльності, залишивши більше сил корінню на виживання в зиму і на весняне оновлення;
  • обрізані кущі набагато зручніше і легше якісно укрити на зиму у відкритому ґрунті або розмістити на зимівлю в приміщенні.

Як і коли обрізати хризантеми на зиму?

Робити це слід тільки після того, коли кущі повністю відцвітуть, або з настанням перших серйозних стійких морозів, навіть якщо на хризантемах ще залишилися суцвіття. Проводять операцію гострим продезінфікованим в спирті або розчині марганцівки інструментом. Причому, якщо кущів хризантем у вас кілька, бажано після обрізки кожного знову обробляти інструмент, щоб уникнути можливого перезараження рослин.

Кущі хризантеми обрізають на висоті 10-15 см від землі і потім підгортають з додаванням перегною на висоту близько 10 см (обрізані стебла закривають землею повністю). Якщо ви зрізали квітучі гілки, їх можна поставити вдома у вазу — ще кілька днів хризантеми будуть радувати вас яскравими осінніми фарбами.

Викопування та пересадка хризантем на зиму

Потрібно викопувати хризантеми на зиму чи вони чудово перезимують в саду?

Пересадка хризантем восени на інше місце показана для тих сортів цієї рослини, які відрізняються особливою любов’ю до тепла. Особливо це стосується сортів, що вирощуються виключно на зрізання, кулястих (мультифлора) і карликових хризантем, сортів з великими квітами і європейських гібридів. Також цей метод рекомендований для нових, пізно висаджених в ґрунт, хризантем — вони можуть не встигнути повноцінно “освоїтися на новому місці і краще перший сезон їм перезимувати в приміщенні.

Безпосередньо перед заморозками у цих незимостійких хризантем проводять обрізку як вказано вище, а потім їх викопують разом із земляною грудкою. Надалі ці рослини можна:

  • укласти в дерев’яні ящики, злегка присипавши ґрунтом або тирсою;
  • посадити в широкі неглибокі вазони з обов’язковим дренажем;
  • посадити в широкі загальні ємності.

У такому вигляді викопані хризантеми зберігають у підвалі, в льосі або іншому добре вентильованому, прохолодному і темному приміщенні (при температурі 2-6°C) — якщо там буде недостатньо темно і прохолодно, хризантеми не вчасно підуть у ріст, ігноруючи період спокою, і до весни виявляться виснаженими і слабкими. Земляний ком необхідно буде поливати час від часу, підтримуючи його в злегка вологому стані і не допускаючи пересихання.

Також викопані кущі хризантем можна прикопати в теплиці або оранжереї.

Теплолюбні хризантеми, які провели літо в горщиках, заносять в приміщення разом з ємкістю і зберігають так само, як і викопані. Не забувайте час від часу оглядати рослину на предмет можливих ознак захворювань або пошкоджень.

По весні такі хризантеми знову виносять на вулицю і висаджують у відкритий ґрунт.

Деякі садівники практикують варіант зберігання викопаних хризантем прямо на ділянці в глибокій (не менше пів метра) ямі-траншеї, яку засипають землею, накривають шифером, а по зимі додатково завалюють снігом.

Укриття хризантем на зиму

Якщо ви готові залишити свої хризантеми на зиму у відкритому ґрунті (найкраще таку процедуру переносять морозостійкі дрібноквіткові сорти), після підгодівлі, обрізки та підгортання їм необхідно спорудити відповідне укриття.

Як вкривати хризантеми на зиму? Розміри і монументальність укриття знову-таки залежать від клімату у вашому регіоні. І якщо в південних областях цілком достатньо буде закидати обрізані кущі хризантем півметровим шаром сухого листя або сіна і прикрити ялиновим гіллям, то в більш північних районах питання доведеться вирішувати капітально.

Для надійного каркасного укриття ви можете використовувати дерев’яні ящики, шматки шиферу, дошки — а потім засипати все це товстим шаром листяної або сінної мульчі і прикрити легким дихаючим укривним матеріалом, наприклад, спанбондом, і закріпити його камінням або цеглою.

Непроникну для повітря поліетиленову плівку краще не використовувати, оскільки в результаті раптового потепління вона спровокує парниковий ефект, який призведе до випрівання хризантем.

Навесні, з приходом першого тепла, захисний шар поступово знімають.

Грамотна підготовка будь-яких рослин до зимівлі (і всіх сортів хризантем зокрема) — запорука їх хорошого самопочуття і відмінного зовнішнього вигляду в наступному сезоні. Не пошкодуйте трохи часу восени, щоб створити їм відповідні умови до настання холодів — і рослини обов’язково віддячать вас пишним цвітінням в наступному році.

Дата публікації: 19.11.2021 img Поділитися