Газлайтинг – це маніпуляції, які мають на меті переконати людину в нереальності своїх спогадів, сприйнятті дійсності, своїх суджень. Про те, як газлайтинг проявляється у стосунках, розповідає психологиня Вікторія Биченкова.
Газлайтинг у стосунках: як це відбувається
Спершу з’являється легке знецінення, несподівана грубість та спроби ізоляції (від друзів та родичів), заперечення якихось фактів, подій, заперечення почуття жертви, принизливі «жарти» про хворі місця. Жертва дивується, але списує це на настрій, різні причини.
“Ти знову все переплутала. Такого не було. Такого не могло бути. Тобі здалося. Я такого не говорив, ти вигадуєш”.
Маніпулятор продовжує переконувати жертву в її неадекватності, переносить відповідальність за те, що відбувається, повністю заперечує свою провину за що-небудь. Жертва починає сумніватися, з’являється невпевненість, відчуття провини і сорому, вона починає активно захищатися, сперечатися з газлайтером.
- Невидиме насилля, або Газлайтинг та аб’юз у стосунках: як виявити і захиститися?
“Ти надто емоційна. Перестань так гостро реагувати. У тебе з головою не все гаразд. Ти неадекватна, тобі треба до лікаря. Тобі не може бути так погано. Кому ти віриш: пліткам чи мені”.
Далі починається залякування та звинувачення, неприкрита агресія. Жертва перестає довіряти собі, втрачає зв’язок із реальністю, стає безпорадною, намагається отримати схвалення і у всьому погоджується з маніпулятором. Маніпулятор отримує можливість повністю контролювати жертву
“Це не доказ зради, ти ненормальна, розбирайся зі своєю параною. Ти все робиш неправильно. Що за тупість, що за тупі питання. Тільки я можу тобі допомогти. Це твоя вина. Я не збирався цього робити, ти спеціально мене вивела із себе”.
Психологічне насильство завдає серйозної шкоди психіці. Жертва постійно перебуває у напрузі, з’являється тривожність, іноді деперсоналізація, може розвиватися депресія, ДКР, ПТСР.
Буває свідомий навмисний газлайтинг, коли маніпулятор свідомо вибудовує таку стратегію поведінки, інколи ж це несвідома маніпуляція.
Зустрічатися це явище у парі, можливо стосовно дітей і друзів, іноді у робочому колективі і навіть у взаємодії лікаря та пацієнта. Дуже часто газлайтинг супроводжує співзалежні стосунки. Сам термін з’явився з назви однойменної п’єси «Газове світло» та фільму за нею, де головний герой маніпулює жертвою, переконуючи її у неадекватності.