Обираючи, які дерева або кущі посадити на своїй ділянці, потрібно не тільки вдало обрати сорт, врахувати його особливості і вимоги, але й потенційну сумісність рослин. Бо далеко не всі дерева і кущі добре уживаються поряд. Деякі можуть виділяти у ґрунт небезпечні речовини, або коріння сильно розростається, або мають спільні хвороби та шкідників і можуть заражувати один одного – словом, треба врахувати багато факторів.
Молоді яблуні і картопля – погані сусіди. Поряд із саджанцями, молодими та карликовими яблуньками не можна садити картоплю. Річ у тому, що картопля під час росту споживає велику кількість поживних речовин. І якщо деревця не поливати і не підживлювати, їм може забракнути поживних речовин, а це може привести до хвороб і навіть загибелі яблуні.
Яблуня і ялиця – погані сусіди. Причина у тому, що ялиця, як і інші хвойні культури, виділяє речовини, які закислюють ґрунт. До речі, ґрунт очищується протягом кількох років. Тому якщо на місці хвойного дерева хочете посадити яблуню, – не спішіть, зачекайте не менше трьох років.
Яблуня і персик або вишня – погані сусіди. Персики і вишні ростуть досить швидко, тож активно вибирають із ґрунту поживні речовини. . Тому яблуням, які будуть рости поряд, бракуватиме живлення.
Яблуня і черешня – погані сусіди. Коренева система черешні може витіснити коріння яблуні у глибші шари ґрунту. Тож яблуні бракуватиме вологи і поживних речовин.
Вишня та абрикос, смородина, малина, ранні сорти яблунь – погані сусіди. Абрикос погано уживається поряд з багатьма деревами, адже його коріння виділяє велику кількість токсичних речовин. Смородина і малина повинні рости якнайдалі від вишні, інакше рослини почнуть “обмінюватися” хворобами і шкідниками.
Яблуня і калина – погані сусіди. Калини потребує багато вологи. І якщо її регулярно не поливати, вона буде “відбирати” цю вологу у яблуні. До речі, калина приваблює тлю, яка може переселитися і на інші рослини у вашому саду.
Персик та яблуня, груша, вишня і черешня. У персика, яблуні і груші спільні хвороби, тому якщо їх садити поряд, вони можуть заражати один одного. У яблунь і груш, які ростуть поряд із персиком, від такого сусідства може страждати коренева система. Персику поряд з яблунею або грушею може бракувати сонця, адже у цих дерев розлога крона, яка з часом затінятиме персик.
Яблуня та горобина, глід, ялівець або бузок – погані сусіди, бо мають спільні хвороби і шкідників. Якщо біля яблуні посадити ялівець, він може заразити дерево іржею.
Слива та груша, малина, чорна смородина або яблуня – погані сусіди. У цих рослин однакові шкідники та хвороби і високі потреби у поживних речовинах, тому вони “об’їдатимуть” один одного.
Персик та вишня або черешня. Якщо персик посадити поряд з вишнею або черешнею, він часто скидає листя. Причина – брак сонячного світла, яке затуляють широкі крони вишні і черешні.
Груша та барбарис, кісточкові культури. Груша та яблуня не любить сусідства з вишнею, персиком та іншими кісточковими культурами. У груші і барбариса спільні хвороби і шкідники.
Груша та бук – погані сусіди. Потужна коренева система бука пригнічує корені груші і забирає із ґрунту поживні речовини. А ялівець часто хворіє на іржу і може заразити грушу.
Груша і черешня – погані сусіди. Коренева система груші виділяє токсичні для черешні речовини.
Горобину не бажано садити біля яблуні, однак вона хороший сусід для груші.
Вишня та абрикос, чорна смородина, малина і ранні сорти яблунь. Коріння абрикоса виділяє токсичні речовини, від яких може страждати вишня. Тому ці дерева не можна садити поруч. Небезпечне для вишні також коріння чорної смородини, яке забирає із ґрунту багато вологи і поживних речовин. Груша, малина і смородина мають спільних шкідників, тому їх не варто садити поряд. Зрештою, більшість ягідних кущів любить сонячне світло, а чим більше розростатимуться дерева, тим більше їм бракуватиме світла.
Барбарис та ялівець або плодово-ягідні дерева та кущі. Оскільки ялівець часто страждає від іржі, його треба якомога далі садити від барбарису, груші та яблуні. Взагалі барбарис краще садити окремо і якнайдалі від інших плодово-ягідних культур, бо його коріння виділяє у ґрунт особливу речовину, яка пригнічує ріст і розвиток сусідніх рослин.
Червона смородина та чорна смородина, аґрус або малина – погані сусіди. Чорна смородина пригнічує червону, адже вимиває з ґрунту більше поживних речовин. А в свою чергу смородину пригнічує малина. У аґрусу та чорної смородини спільний шкідник – вогнівка, через це їх не варто садити поряд.
Вишня та пасльонові (картопля, помідори, баклажани, перець) – погані сусіди. Таке сусідство небезпечне поширенням вертицильозу, внаслідок чого вишня може навіть загинути.
Абрикос та яблуня, груша, слива, вишня, персик, горіхи – погані сусіди. Коренева система абрикоса виділяє токсичні речовини, які небезпечні для більшості плодових дерев і кущів.
Чорна смородина та черемша або аґрус. Склівка – найлютіший ворог чорної смородини, любить селитися і на черемшині, тому ці рослини не можна садити поряд. У чорної смородини та аґрусу спільні хвороби і шкідники.
Каштан, горіх, дуб, більшість хвойних мають властивість “отруювати” ґрунт опалим листям і хвоєю. Розкладаючись, воно виділяє речовини, які роблять ґрунт непридатним для дерев інших видів.