Вічна проблема: треба виростити усього потроху, та город не гумовий. У такому разі бажано намалювати план ділянки, розділити її на частини. Визначити, що і де будете сіяти й висаджувати. Важливо при цьому дотримуватися сівозміни: чергування культур дозволяє уникнути накопичення у ґрунті шкідників, спор грибкових хвороб, а також дає можливість рослинам повноцінно використовувати речовини, що містяться в землі. Звідси здорова городина і стабільно високий урожай.
РОДИЧІ-ВОРОГИ
Насамперед слід звернути увагу на те, що овочеві культури однієї родини можна повертати на попереднє місце не раніше ніж через 3–4 роки. Але чим пізніше, тим краще. Ось основні овочеві культури, які розсортовані за родинами, що треба враховувати при сівозміні:
морква, петрушка, кріп, селера, коріандр, кмин – селерові;
картопля, помідор, перець, баклажан – пасльонові;
гірчиця, редиска, редька, капуста всіх видів, дайкон, ріпа, крес-салат, хрін – хрестоцвіті, капустяні;
кабачки, патисони, гарбуз, огірок, диня, кавун – гарбузові;
квасоля, горох, боби, соя – бобові;
ревінь, щавель – гречані;
мангольд, шпинат, буряк – лободові;
часник, цибуля всіх видів – цибулеві;
естрагон, соняшник, топінамбур, салат – айстрові;
меліса, гісоп, м’ята перцева, базилік, чабер, майоран – ясноткові.
До прикладу, підберемо місце для картоплі. Її родина – пасльонові. Значить, не садимо картоплю після помідорів, перцю, баклажанів. І звичайно ж, картоплі. Іноді для оздоровлення ґрунту деякі городники сіють на місце картоплі жито, а потім знову висаджують картоплю.
ШУКАЙТЕ ДОБРИХ СУСІДІВ
Як є рослини, які не можна сіяти й садити одна після одної, так і є рослини, які будуть хорошими попередниками та сусідами одна одній. Таких хороших сусідів використовують при ущільнених посівах. Вони не заважають один одному і навіть захищають від шкідників. Наприклад, цибуля відлякує від моркви шкідника, морквяну муху. Тому цибуля і морква хороші сусіди.
Багаторічні овочеві культури краще розмістити на окремій ділянці городу. Перед пізніми овочами можна отримати урожай рослин, що рано віддають урожай. Наприклад, перед помідорами встигне вирости салат, редиска, горох. Так само після збирання влітку цибулі, часнику можна посіяти редьку, дайкон.