Стерилізація – це оперативне втручання, основна мета якого – позбавлення собаки можливості мати потомство. В ході операції проводиться повне видалення матки з яєчниками, що робить неможливими наступні вагітності. Цей ветеринарний термін застосовний до тварин жіночої статі, а псам робиться кастрація.
Як вже було зазначено вище, основна мета стерилізації – виключення ймовірності потомства. Операція робиться в таких випадках:
- попередження небажаних вагітностей;
- захворювання репродуктивної системи собаки, включаючи онкологічні (пухлини яєчників, матки);
- профілактика хвороб статевих органів (вони часто розвиваються у вихованців, що вже народжували);
- слабке здоров’я, при якому вагітність і пологи можуть призвести до серйозних наслідків;
- агресивна або неадекватна поведінка тварини в період тічки;
- важкі тічки, що доставляють сильний дискомфорт.
Види операцій
Як можна стерилізувати собаку? Існує два основних види такої операції:
- Порожнинна стерилізація проводиться за допомогою розрізу в черевній порожнині. Хірургічне втручання здійснюється під загальним наркозом і потребує тривалої реабілітації.
- Лапароскопічна стерилізація – більш сучасний і менш травматичний метод. В черевної порожнини за допомогою спеціального обладнання робиться кілька проколів. Через них вводяться камера і маніпулятори зі скальпелями, хірург управляє інструментами зовні. Органи репродуктивної системи видаляються і витягуються через отвори. Реабілітаційний період легший і коротший.
Корисна інформація: раніше існував третій вид стерилізації – хімічний. Він передбачав введення в організм тварини спеціальних препаратів, які повністю пригнічували функції статевої системи. По суті, це був метод контрацепції, але він мав безліч недоліків. По-перше, ефект тривав приблизно рік, по-друге, хімічні речовини негативно впливали на організм тварини, мали багато побічних ефектів і викликали небезпечні наслідки. Тому хімічний метод кваліфікованими ветеринарами не застосовується.
Аргументи за і проти
Стерилізація має як переваги, так і недоліки. Спочатку розглянемо плюси:
- Операція запобігає розвитку багатьох захворювань репродуктивної системи, включаючи онкологічні.
- Доведено, що стерилізовані собаки живуть у середньому на два роки довше.
- Це самий ефективний спосіб захисту від небажаних вагітностей.
- Операція знижує ризики зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, а таких чимало.
- Багато господарів помічають, що після проведеної стерилізації характер вихованця змінюється в кращу сторону. Собака перестає відчувати в період тічок гостру необхідність у статевих контактах, вона стає більш спокійною, відданою, врівноваженою, неагресивною. Собака не буде тікати з дому в пошуках партнера для спаровування. Крім того, можливо, спростить і прискорить процес дресирування.
- При деяких вже діагностованих захворюваннях операція може стати єдиним дієвим методом лікування.
- Якщо обраний метод лапароскопії, і операція проведена висококваліфікованим хірургом, то ризики ускладнень мінімальні.
Мінуси:
- Після такого втручання у багатьох собак порушується обмін речовин, що нерідко призводить до набору маси тіла.
- Можливо, вихованець стане менше грайливим, трохи пасивним.
- Є ризик ускладнень після проведеної операції, таких як кровотечі, грижі, інфекції, розходження швів.
- Зберігається ймовірність розвитку після проведеної стерилізації нетримання сечі у період, рівний трьом-семи років. І це загрожує виникненням захворювань сечовидільної системи.
- Загальний наркоз також може негативно вплинути на організм вихованця.
Кращий час для стерилізації
У якому віці слід проводити стерилізацію? Є кілька думок. Одні вважають, що молоді тварини, які не пережили жодної тічки, легше переносять операцію. Відповідно до цієї точки зору, стерилізувати вихованця бажано приблизно в п’ять-шість місяців. Інші думають, що краще дочекатися першої тічки. Треті вважають, що потрібно дати собаці хоча б раз народити, щоб вона відчула радість материнства, а репродуктивна система повністю завершила своє формування.
Якщо у вас є сумніви, зверніться за консультацією до досвідченого ветеринара. Єдиного фіксованого віку немає, тому професійний лікар повинен врахувати кілька факторів. Перший – порода. Деякі породи, взагалі, важко переживають вагітність і пологи, тому їх бажано стерилізувати якомога швидше. Маленьку собаку краще позбавити можливості відтворювати потомство раніше, так як статева зрілість настане швидше. Велику собаку можна стерилізувати трохи пізніше. Другий фактор – стан здоров’я. Якщо є хронічні хвороби, то ситуація з часом може збільшуватися, тому зволікати не варто.
Важливо! У будь-якому випадку прийняти рішення слід якомога швидше, дорослі тварини переносять будь-які втручання і навантаження набагато складніше, ніж молоді. Але ветеринари не радять проводити стерилізацію раніше чотиримісячного віку.
Підготовка до стерилізації та проведення операції
Підготовка передбачає, передусім, проведення обстеження з метою виявлення прихованих патологій. Перед операцією стан тварини повинен бути повністю стабілізований. За кілька днів до стерилізації починайте давати собаці легку їжу, уникайте інтенсивних навантажень і контактів з іншими тваринами, щоб уникнути зараження. За 8-12 годин до хірургічного втручання господар повинен зовсім перестати давати їжу, за дві години виключається і вода.
Операція триває в середньому близько півтора-двох годин. Перший етап – наркоз. Анестезіолог одягає маску або вводить катетер у вену. Другий крок – безпосередньо операція: робиться надріз (або проколи), видаляються матка і яєчники, потім накладаються шви. Коли операція зроблена, собаку перекладають на підстилку і залишають, щоб вона приходила в себе. Активних тварин фіксують на столі.
Реабілітаційний період
Реабілітація займає кілька тижнів, тривалість залежить від виду проведеної операції та стану здоров’я тварини. Перші кілька годин собаці не можна давати пити, дозволяється змочувати водою мордочку і язик. Їжа дається на другу добу, вона повинна бути рідкою. Поступово вводяться пюре, паштети, фарші, каші. Протягом двох тижнів господар обробляє шви антисептиками.
Стерилізація – часом необхідний і вимушений захід. Але в будь-якому випадку варто заздалегідь з’ясувати можливі наслідки та особливості проведення такої операції.