жовтіє листя огірків

Шість причин, чому жовтіє листя огірків і як зберегти урожай

Чому жовтіє листя огірків? Причин може бути кілька. Ми підкажемо, що потрібно зробити, щоб огірки родили до осені.

Багато господарів помічає, що з часом листя огірків починає жовтіти, а згодом огірки перестають плодоносити. Ми пояснимо, чому так відбувається і як продовжити життя огіркової грядки.

Чому жовтіє листя огірків

 1. Деякі нижні листки всередині грядки жовтіють і відмирають від нестачі світла. Це взагалі не привід для занепокоєння, це нормальне явище. Як правило, огіркова грядка – це справжні буйні джунглі, не дивно, що всередину світло важко проникає і старому листю його не вистачає. В цьому випадку просто час від часу обривайте жовті листочки і насолоджуйтеся збором врожаю.
 2. Недолік або надлишок вологи. У звичайне літо огірки рекомендують рясно поливати два-три рази на тиждень, а жарким літом – кожен день, глибоко промочуючи землю. В іншому випадку корінці огірків стануть «вибиратися» на поверхню землі в пошуках вологи і можуть підсохнути. Для рослин це катастрофа, починають жовтіти і листя, і зав’язі. Дощова погода огіркам теж не до душі: загниває коріння, утворюються гнилі на стеблах, в результаті знову- жовте листя.

жовтіє листя огірків

3. Грибкові захворювання. Найчастіше саме фузаріоз, пітіоз та інші грибкові хвороби є причиною жовтого листя на огірках. Спочатку на бадиллі з’являються іржаві плями, потім листки покриваються плямами повністю, засихають та опадають. При цьому у разі фузаріозу пагони стають млявими, і не реагують на полив. Якщо 30-градусна спека змінилася холодними дощами і зниженням нічних температур – грибки не змусять себе чекати.

4.Шкідники. Білокрилка або павутинний кліщ висмоктують всі соки з огіркового листя, в результаті листя жовтіє і гине. В даному випадку рекомендації очевидні: хороший шкідник – мертвий шкідник. Доведеться або обприскувати грядку «отрутою», або рятуватися народними засобами.

5. Брак поживних елементів. Малоймовірна, але все-таки і така причина пожовтіння листя огірка має право на існування. Якщо у огіркове листя жовтіє і сохне з краєчків, можливо йому не вистачає калію або магнію. Темно-зелені жилки на тлі жовтизни можуть сигналізувати про дефіцит заліза або марганцю. Жовті верхні листки бувають при нестачі міді. Цю ситуацію допоможуть виправити підгодівлі.

6. Старість. З часом лист огірка грубіє, старіє, припиняє фотосинтез, жовтіє і відмирає.

жовтіє листя огірків

Щоб огірки довше плодоносили

Але якщо свіжого огірочка прямо з грядки хочеться до осені, способи «продовжити життя» зеленому покриву існують:

 • Кращим лікуванням всього на світі є профілактика, і пожовтіння листя огірка не виняток. Простіше не допустити подібного на своїй грядці, ніж потім лікувати.
 • Намагайтеся дотримуватися сівозміни. Не саджайте огірки на одному і тому ж місці з року в рік, не саджайте їх після кабачків або гарбуза, інакше істотно підвищується ймовірність «підхопити» грибкове захворювання.
 • Своєчасно і рясно поливайте свої огірочки. Якщо ви буваєте на ділянці тільки у вихідні, не полінуйтеся добре замульчувати грядки бур’янами або скошеною травою. Товстий шар мульчі не дасть волозі випаруватися, а також забезпечить огірковому корінню додаткове харчування і тепло.
 • Проводьте підгодівлі органічними або мінеральними добривами. Найпростіша, але ефективна підгодівля – трав’яний настій в поєднанні з підсипанням в лунки попіл. Зола є не тільки додатковим джерелом калію, вона ще й від паразитів огірки допоможе захистити.
 • Після появи сходів у фазі 3-4 листочків (а потім через кожні 10 днів) обприскати огірки наступним складом: 20 грам господарського мила, 1 літр молока і 30 крапель йоду на 10 літрів води.
 • Інший варіант профілактичного обприскування: ввечері замочіть батон хліба в відрі води, вранці розімніть хліб і додайте йоду. Один літр такої суміші розведіть у відрі води і обробіть огірки. Якщо повторювати дану процедуру раз в два тижні, можна зберегти огірки зеленими до самої осені.
 • У липні пролийте огірки розчином соди (1 ст.л. на 10 літрів води). Лужна середовище не до вподоби патогенним грибкам.
 • Від шкідників та паразитів допомагає цибулиння. 700-грамову банку цибулиння потрібно залити 10 літрами води, довести до кипіння, закрити кришкою і настоювати 12-14 годин. Потім цибулиння віджимають, відвар проціджують і розводять у співвідношенні 2:8 з водою. Таким розчином обприскуйте листя зверху і знизу, а потім пролийте землю.
 • Якщо все-таки не вбереглися і листя почали жовтіти, спробуйте обприскати огірки розчином молочної сироватки або кефіру (2 літра на 10 літрів води). Для кращого зав’язування плодів можна додати в розчин 150 грам цукру.
 • Коли листя тільки починає жовтіти, може допомогти полив слабким розчином марганцівки.
 • Щоб продовжити плодоношення і омолодити старіючі листки огірків, проводять позакореневе підживлення сечовиною, одночасно підсипаючи перегній під коріння. З цим завданням відмінно справляється обприскування настоєм прілого сіна. Для отримання настою сіно замочується у воді (1:1) два дні. Обприскують огірки три рази з інтервалом у тиждень.
 • Для захисту від хвороботворних грибків і бактерій використовуйте біологічні препарати. Вони пригнічують шкідливі мікроорганізми, але при цьому безпечні для людини і тварин.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook