Запліднення у пробірці: як це робиться?

Найвірогідніше завагітніти пацієнткам до 35 років (40–45%), тоді як після сорока жінки мають дуже малу ймовірність стати мамами.

Про те, якими способами нині можна побороти непліддя, скільки українських родин стикнулися з цією проблемою і наскільки важливим для вагітності є вік жінки,розповідає віце-президента Української асоціації репродуктивної медицини  Валерій ЗУКІН.

ЧОЛОВІЧЕ БЕЗПЛІДДЯ — ДО 50%!!!

– Пане Валерію, наскільки актуальною, серйозною нині є проблема непліддя в Україні і які причини найчастіше її викликають?

– Ситуація з непліддям в нашій державі нічим не відрізняється від світових тенденцій: нині близько п’ятнадцяти відсотків подружніх пар, на жаль, не можуть мати дітей, себто це проблема 1,2–1,5 мільйона українців. Половина з них ніколи не зверталася по допомогу до фахівців. Інші у більшості випадків обмежуються лишень консультацією у лікаря і тільки одиниці звертаються до клінік репродуктивної медицини. Тож ми допомагаємо небагатьом неплідним жінкам, але їх кількість постійно зростає… Щодо причин непліддя, то найчастіше це захворювання статевих шляхів, гормональні порушення в організмі, чималий відсоток і тих, хто переніс позаматкову вагітність, після чого не може народити… До того ж нині великий відсоток чоловічого непліддя: близько 50%!

– Розкажіть про методи запліднення в лабораторних умовах…

– У легких випадках для лікування непліддя у лабораторії відбирають найякісніші на найрухливіші сперматозоїди чоловіка, а відтак вводять їх у статеві шляхи жінки. Проте цей метод досить рутинний і не вельми ефективний. Щоправда, саме в молодих жінок він може бути досить дієвим при легких випадках непліддя… Інший – поширений нині метод запліднення – «in vitro», це коли зачаття статевих клітин жінки й чоловіка відбувається в пробірці, відтак із них вирощують кілька зародків, що їх потім переносять в порожнину матки матері (такий метод має результативність 40–45%). При лікуванні чоловічого непліддя чи не найбільш дієвим є метод ІКСІ – для запліднення достатньо й кількох живих сперматозоїдів, що їх голкою вводять в жіночу статеву клітину, а відтак зародок – в жіночу матку. Цей метод напрочуд дієвий і дозволяє отримати вагітність у безнадійних випадках чоловічого непліддя.

ПОБІЧНИЙ «ЕФЕКТ» – ДВІЙНЯТА ЧИ ТРІЙНЯТА

– Чи впливає вік матері на результативність запліднення в пробірці, й чи є обмеження щодо кількості спроб такого запліднення?

— У клініках репродуктивної медицини ефективність лікування дуже залежить від віку жінки. Найвірогідніше завагітніти пацієнткам до 35 років (40–45%), тоді як після сорока жінки мають дуже малу ймовірність стати мамами. Адже що довше жінка була безплідною, то важче їй завагітніти, більше спроб потрібно зробити… Проте в усьому світі нині шукають більш ефективні методи, аби отримати вагітність з максимальною кількістю пологів. Приміром, з 2000 року вже визначають геном ембріона, що дає змогу визначити спадкові хвороби, стать майбутньої дитини… Переконаний, за цим методом майбутнє…

– А які побічні ефекти такого лікування непліддя можуть виникати?

– Найчастіше – це багатоплідна вагітність. Двійня – неймовірне навантаження на організм, то що вже казати про трійню… Також можливе народження дітей з вродженими вадами розвитку. Хоча науково доведено, що кількість відсталих дітей, що народжуються у звичайних умовах, така ж, як і запліднених в пробірці…

«НАРОДЖЕННЯ КОЖНОЇ ДИТИНИ СПРИЙМАЮ, ЯК ДИВО…»

– Ви дарували радість багатьом людям. Пригадайте найбільш зворушливий випадок у своїй практиці…

– Щоразу, коли народжується дитина, я це сприймаю, як диво… От, приміром, нещодавно став свідком того, як жінка після п’ятнадцяти років непліддя дізналася, що вагітна. Її відчуття і стан годі уявити… Загалом, дивлячись із якими труднощами народжується маля, починаєш по-іншому розуміти й сприймати людське життя. Шкода, що в Україні бездітні сім’ї не отримують належної державної підтримки, як це заведено в більшості країн світу (за кордоном держава покриває затрати на запліднення у пробірці). І хоча Україна має дві державні безплатні клініки репродуктивної медицини, проте, аби потрапити туди, люди стають в чергу за багато років наперед, та й ефективність такого лікування змушує бажати ліпшого…

Зі свого досвід узнаю, що багато бездітних пар не звертається до клінік репродукційної медицини через високу оплату за лікування.  Утім я переконаний, що попри всі забобони й невдачі не варто зневірюватися й брати чужу дитину, а треба використати всі шанси.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook