Відпочинок Сім'я

Як 7 грудня на Катерини привабити щасливу долю

7 грудня відзначають Катерини. Здавна це свято вважають жіночим. Це особливий день, коли можна привабити щасливу долю і дізнатися, якого чоловіка зустрінете у майбутньому і коли вийдете заміж.

Щоб жінці приворожити на Катерини добру долю, треба причепуритися. Колись вважалося, що потрібно обов’язково одягнути домоткану сорочку із вишитими гарними візерунками. Спідницю підв’язати вишитим золотом поясом. У коси заплести червоні та золоті стрічки та взути чобітки на підборах. А ще треба весь день бути у доброму настрої – і доля буде прихильною.

На Катерини жінкам та дівчатам у жодному разі не можна запалювати піч, «щоб їхнє життя не курилося». А ще треба носити «пожертву тополі» – накидати на гілки дерева спеціально зшиту хустку, щоб вдовою не лишитися. Цього дня жінки-матері, за традицією, мають запалити перед образом Катерини три свічки, «аби рід не переривався».

Якщо ви не заміжня, маєте нагоду дізнатися, коли вийдете заміж. Для цього зріжте гілочку вишні і поставте у воду. Коли до Василя вишня зацвіте – добрий знак, а засохне без цвіту – погана ознака. Цвіт на гілочці означає, що буде весілля, а якщо вишня не зацвіла, отже, далі будете дівувати.

У давнину на Катерини дівчата збиралися на вечорниці, аби поворожити. Кожна варила горщик каші або борщу, обв’язувала його новим рушником. Потім виходила на двір, ставала біля воріт та закликала свою долю: «Доле-доле, йди до мене вечеряти!». Жінки вірили, що доля їх неодмінно почує та озветься. Добрим знаком вважалося почути голос якоїсь тварини. Це означало, що доля почула дівочі благання і з тієї сторони слід чекати нареченого. Якщо закукурікав півень – жених буде багатий; якщо озвався собака – чоловік буде вірний і не дуже страшний, трохи сварливий; якщо заіржав кінь – чоловік трапиться роботящий, спокійний, але з характером.

Щоб дізнатися, коли вийдеш заміж, можна обійняти паркан і порахувати кілки на ньому. Якщо число парне – наступного року готуйся до весілля, а якщо непарне – сватів годі чекати. Треба ретельно оглянути останній кілок, бо таким на вроду буде і майбутній чоловік: якщо кілок рівний та гладенький, то чоловік буде красивим і добрим.

Аби довідатися, хто із дівчачого гурту першим вийде заміж, треба по черзі переставляти чоботи від столу до порогу. Дівчина, взуття якої перше переступить через поріг, першою гулятиме весілля.
Є ще одна цікава традиція на Катерини: ходити попід вікнами у сусідів і підслуховувати їхні розмови. Якщо спілкування спокійне – такою буде ваша доля. Якщо у домі крик – наступний рік буде сповнений хвилювань.

Також ворожать по тіні. Зім’ятий папірець запалюють і тримають проти білої стіни: за силуетами тіні вгадують свою майбутню долю.

Попри те, що Катерини – жіноче свято, здавна особливих правил дотримувалися і хлопці. Вони цього дня постували і щиро молилися, аби Бог дав їм хорошу дружину – роботящу, не ледащу, до того ж лицем пригожу і до чоловіка лагідну.

Дата публікації: 05.12.2018 img Поділитися