Простатити – найпоширеніше “чоловіче” захворювання

Немає чоловіка середнього віку, який би ніколи не мав простатиту. Можливо, він просто не відчував симптомів захворювання.

Для кожного чоловіка важливо почуватися лідером в усіх сферах життя. Часто активне сексуальне життя впливає на успішність, а це можливо, якщо здорова простата. Цей важливий орган ще називають другим серцем чоловіка, і він теж , на жаль, часто хворіє. Найпоширеніше «чоловіче» захворювання – простатит. Хто у групі ризику, і що робити, якщо такий діагноз уже встановлено, розповідає лікар-уролог Андрій ХОДАН.

– Чоловіки рідше звертаються до лікарів, ніж жінки? Це тому що вони менше хворіють?

– Ні, вони не здоровіші. Просто терплять довше, доки наважаться звернутися до лікаря. Приміром, до уролога найчастіше звертаються із хронічним простатитом (запаленням простати). До речі, простата – дуже важливий чоловічий орган. Його головні функції – репродуктивна (підтримання життєздатності сперматозоїдів), статева (забезпечення механізму еякуляції та оргазму) і функція утримування сечі та сечопуску. Простата може страждати від різноманітних захворювань: простатиту (який має багато форм), аденоми або гіперплазії, а також пухлин.

– Із якими скаргами найчастіше чоловіки звертаються до уролога? Що їх турбує?

– Оскільки найчастіше чоловіків до лікаря приводить простатит, то й скарги відповідні: ниючі болі унизу живота чи у промежині, почащений сечопуск з дискомфортом, статеві розлади. При запаленні простати порушується відтік простатичного секрету, який застоюється, і служить поживним середовищем для бактерій, які є причиною запалення. Виходить замкнуте коло: запалення провокує застій, а застій – запалення.
Дуже рідко чоловіки звертаються для профілактичного огляду, та і то, ймовірно, до цього є якась прихована причина. Так уже ми, чоловіки, влаштовані.

– Яка частка чоловіків хворіє на простатит?

– Мабуть, немає чоловіка середнього віку, який би ніколи не мав простатиту. Можливо, він не відчував симптомів захворювання, але при огляді чи на УЗД виявляються зміни, які є характерними проявами перенесеного запалення простати, – рубці, ущільнення. Річ у тім, що простата реагує на багато несприятливих факторів, як то застуди, інфекції, нерегулярність статевого життя, брак фізичної активності, шкідливі звички.

Часто простатит провокують специфічні інфекції, які передаються статевим шляхом (хоча й можуть побутовим), наприклад, хламідії, мікоплазми, уреаплазми, трихомонада, вірус герпесу тощо. Але нерідко причиною виникнення простатиту є звичайні бактерії, наприклад, кишкова паличка. Вони починають активно діяти, коли у людини слабшає імунітет. Бувають також неінфекційні простатити, які можуть бути пов’язані, наприклад, із радикулітом. Так, коли у людини остеохондроз, у хребті перетискаються нервові корінці і відбувається збій роботи відповідних органів. У кожному разі, насамперед треба виявити і ліквідувати першопричину.

– Які чоловіки належать до групи ризику мати простатит?

– Це чоловіки, які працюють у холодних умовах (в холодильниках або на вулиці), мають сидячу роботу, ведуть невпорядковане статеве життя, будь-коли мали статеві інфекції (у тому числі вилікувані). До слова, помилково вважати, що на простатит хворіють старші люди: захворювання може виникати навіть у юнаків, але найбільше страждають чоловіки репродуктивного віку, починаючи із 20 років.

– Як відбувається лікування простатиту? Чи тривалий цей процес?

– Простатит лікується переважно медикаментозно. Антибіотики застосовують від кількох днів до кількох тижнів. Це залежить від того, чи виявлено інфекційну причину, і наскільки вона чутлива до препаратів. Для зняття застійного компоненту та стимуляції роботи простати у курс лікування включають кілька сеансів масажу простати, використовують фізіотерапію та природні біостимулятори. Тривалість лікування може становити кілька тижнів чи навіть кілька місяців.
Якщо у пацієнта виявлено інфекції, які можуть передаватися статевим шляхом, лікарі рекомендують, щоб лікування одночасно з чоловіком пройшла і жінка. У такому разі лікування дає найкращі результати. Допустимо лікувати партнера навіть у тому випадку, коли у нього не виявлено інфекцій, адже він вважається імовірним носієм. Часто не вдається вилікувати простатит, якщо партнери лікуються неодночасно, в результаті чого відбувається реінфікування.

– Чи можна один раз і назавжди вилікувати простатит?

– Якщо йдеться про хронічний простатит, то це, як правило, діагноз на все життя: він відображає не тільки стан захворювання на сьогоднішній день, а й ті зміни, які відбулися в організмі. Наприклад, у місці, де було запалення, замість здорової тканини утворюється рубець. І цей рубець будуть бачити на УЗД чи при огляді все життя. Головне, щоб не було свіжого активного запалення, щоб орган нормально працював. Якщо при хронічному захворюванні досягнута стійка ремісія, і хвороба не прогресує, можна вважати, що людина здорова. При цьому спеціаліст під час огляду на дотик може виявляти зміни (ущільнення, рубці), характерні для хронічного простатиту. Відтак проводять аналіз.
І якщо активного запалення не виявлено і скарг немає, якщо нормальна статева і репродуктивна функція, то можна вважати, що ця людина здорова.

Іноді людина, яку пролікували, може мати сезонні загострення, при перепадах температури повітря. Навіть якщо нічого не турбує, у такий час краще зробити контрольний візит до лікаря, а при найменших проявах захворювання пройти повторний курс лікування. У більшості випадків вдається досягнути стійкої ремісії. Але для цього пацієнту також треба дещо змінити свій спосіб життя: уникати переохолоджень, інфекцій, мати постійного статевого партнера, займатися спортом.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook