Малорухливий спосіб життя – ворог сучасної людини

Як боротися з одним з найбільших ворогів нашого здоров'я? Розповідає персональний тренер.

Всесвітня організація охорони здоров’я визначила чотири фактори, які найбільше впливають на формування здоров’я людини. Згодом багаторічні дослідження фахівців підтвердили ці висновки, лише змінивши відсоткове співвідношення. На 50-55% здоров’я людини залежить від способу життя. На 20-25% – від екологічних факторів. На 15-20% – від біологічних (зокрема, спадковість). І всього лише на 8-10% від медичних факторів.
Тобто,  70% відповідальності за власне здоров’я – в руках самої людини. Для цього потрібно змінити своє ставлення до власного тіла, до навколишньої природи, займатися послідовною профілактикою захворювань.

Однак,  в Україні є не дуже позитивна статистика щодо  здорових людей, порівняно з країнами Західної Європи, де тривалість та якість життя є значно вищою. Офіційні дані  центру медичної статистики МОЗ України, а також низка досліджень щодо високого рівня смертності в Україні (проводились, зокрема, Українським центром економічних і політичних досліджень імені Разумкова, свідчать:

серцево-судині захворювання  –  на першому місці щодо причин смертності українців. До чинників, які спричиняють розвиток цих захворювань, фахівці відносять: зайву вагу, підвищення рівня холестерину, надмірне споживання солі, зловживання алкоголем та тютюном, а також малорухливий спосіб життя. Саме брак здорового руху дослідники називають одним з головних чинників втрати здоров’я, який разом з неправильним харчуванням призводить інших негативних наслідків.

Малорухливий спосіб життя – одна з причин розвитку серцево-судинних захворювань, від яких помирають українці. Через гіподинамію страждають усі органи: порушується робота печінки, шлунково-кишкового тракту, підвищується рівень холестерину в крові. Цукровий діабет другого типу – це набуте захворювання, при якому клітини стають нечутливими до інсуліну. Найбільше страждає серцево-судинна система. Серцевий м’яз слабшає, сила скорочень зменшується, а це тягне за собою зниження тонусу судин і призводить до серйозних патологічних процесів, а в подальшому – до повної непрацездатності. Від низької активності вашому організму не вистачає кисню. Порушується обмін речовин. Уповільнюється робота шлунково-кишкового тракту, а накопичені токсини отруюють організм.

Остеопороз, остеоартроз, остеохондроз – це також наслідки малорухливого способу життя. Спочатку малопомітні порушення функцій всіх органів та систем загалом призводить до скорочення тривалості життя, погіршення його якості. Малорухливий спосіб життя забирає в організму  кисень. Що робити, аби здолати гіподинамію, змусити себе активно рухатись? Відповідає інструкторка з фітнесу, йоги та персональних тренувань Наталія Звягінцева.

– Більшість до руху зараховують трудову діяльність на роботі, домашні справи, город. Але, якщо проаналізувати, то хто протягом дня багато ходить? Хіба поштарки. Якщо взяти до уваги звичайних людей, то скільки годин на день вони рухаються? Вранці прокинулися, зібралися на роботу, у кращому випадку пішли пішки. У багатьох робота – сидяча. Тобто, рухова активність становить не більше кілометра-півтора. Приходячи додому, жінка в основному курсує від плити до столу, чоловіки –  менше. Їх місце – диван. Така монотонна одноманітна домашня робота не додає здоров’я, виснажуючи психологічно, ментально, душевно.

Що робити? Гуляти! Пішки, багато. До прикладу, людям, які хочуть зміцнити своє здоров’я – необхідно виходити ввечері у теплу пору року на прогулянку. Йти на річку, на стадіон, у парк. Дослідження Всесвітнього економічного форуму стверджують: жінки працюють на 50 хвилин у день більше саме за рахунок домашньої роботи. При чому  виховання дітей, догляд за немічними родичами, приготування їжі, прибирання, прання, покупки тощо не оплачуються.

На жаль, Україна до цього часу належить до країн світу, де домашня робота умовно поділяється на чоловічу та жіночу. Водночас ігнорування чоловіками розподілу домашньої роботи, участь у вихованні та догляді за дітьми, жодним позитивним чином не впливає на тривалість життя чоловіків. Навпаки, у тих країнах Європи, де це є нормою, тривалість життя і чоловіків, і жінок є значно вищою.

Тим, хто хоче довшого і кращого життя – слід позбутися зайвих кілограмів, додати красивих м’язів. Окрім збільшення рухливої активності, необхідно підключати спорт. Хоча спорт – це поняття професійне. Тут і змагання, і строгий режим, і певна кількість тренувань на тиждень. Тому правильніше говорити не про спорт, а про заняття фізкультурою. Тренажерний зал, групові заняття з фітнесу, йога, стадіон.  Чим відрізняються ці напрямки?
 

Фітнес – це чисте жироспалювання. Підходить для жінок, у яких немає яскраво виражених проблем з серцево-судинною системою і хребтом.
Тренажерний зал – тренування здійснюється за допомогою спеціального обладнання, застосовується обтяження (гантелі, штанги, тренажери). Підійде жінкам, які бажають змінити композицію свого тіла і спалити зайвий підшкірний жир, але які люблять помірний темп.

Йога – потрібна всім. Багато хто помилково думає, що йога – це тільки розтяжка. Але це, в першу чергу, – витягування. Вправи в йозі зазвичай починаються з хребта, його вирівнювання, йде зміцнення м’язового корсету, зміцнення і оздоровлення суглобових зв’язок. Якщо є проблеми з поставою, вона вирівнюється. Зауважу, що рівна спина, крім оздоровчого ефекту, дає і приємний бонус – відсутність сутулості візуально прибирає п’ять кілограмів ваги!


Біг –  це кардіотренування. Якщо бігати щоранку натщесерце, то може бути жироспалюючий ефект. Це пов’язано з тим, що вранці в печінці міститься мала кількість глікогену (складного вуглеводу). Перші 15-20 хвилин він спалюється, і починається топитися жирова тканина. Але так відбувається в основному у молодих людей. Біг ввечері – теж добре, це теж рух, при цьому йде невелике зниження жирової тканини. Якщо не болять коліна, стопи і гомілкостопи – бігати можна на здоров’я. Однак потрібно розуміти, що чудес не буває. Аби схуднути, одного бігу замало. Потрібно посилено працювати, правильно харчуватися.

Як правильно  змінювати спосіб життя?

Зазвичай відбувається так: в один прекрасний день людина вирішує почати нове життя. Вона приходить в спортзал або на фітнес з вогником в очах. Проходить місяць-півтора, вона активно працює, але миттєвого результату не бачить. Є поліпшення, але не ті, на які розраховувала. Причин тому може бути багато: найпоширеніша з них – уповільнений обмін речовин, який є результатом катування себе дієтами. Після півтора місяців фізкультурна активність йде на спад. Тому цей період – найважчий. Хто пережив цей спад, не здався і продовжив наполегливо працювати, той доб’ється результату.

Не намагайтеся ставити рекорди!

Трапляється це, як правило, коли людина бере надвеликі навантаження або тренується без відпочинку. Організм не встигає відновлюватися, плюс дефіцит харчування – все це накопичується, і з’являються перші ознаки перетренування. Спочатку організм дає сигнали: не хочу і не буду тренуватися, тому що все болить. Якщо ігнорувати сигнали тіла і продовжувати активно працювати, організм може відреагувати хворобою – застудою, бронхітом, ангіною тощо. Це захисна реакція організму. Імунітет знижується. І тільки через два-три тижні можна повернутися до занять. І… почати все спочатку. Тому «поспішати» треба – повільно. Щоб мати здорове, гарне тіло, необхідно іноді виходити з зони комфорту. Навантаження потрібно підвищувати. Але поступово, дотримуючись режиму і регулярність тренувань.

В ідеалі сила навантаження не повинна перевищувати 1-1,5 години. Проміжок між тренуваннями має бути день-два. Обов’язково чергуйте силові тренування з кардіонавантаженням. Не забувайте про розтяжку, яка розслабляє м’язи. Тобто, якщо підходити до занять фізкультурою розумно і комплексно, то буде і здоров’я, і ​​краса. Отримуйте задоволення від тренувань. Адже це привід залишити перед порогом залу всі проблеми і справи. А потім з великим задоволенням бачити своє підтягнуте тіло у  дзеркалі! І полюбити сві новий і красивий образ.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook