Корисно Сім'я

Чи варто пробачати зраду і як це зробити

Заведено вважати, що зрада обов’язково призводить до краху стосунків, але це трапляється не завжди. Психотерапевти вважають, що, попри всю складність завдання, існують кроки, які дозволять повернути любов і довіру один до одного. І перший крок — це похід до сімейного психолога.

«Люди, які можуть сказати собі: «я повинен пройти через цей процес», швидше за все, з часом зможуть оговтатися від зради», — пояснює Лундквіст.

Терапія здатна допомогти як тому, хто зраджує, так і людині, якій зрадили. Вона дозволяє зрозуміти причини зради, що є ключем до відновлення втраченої довіри і прощення один одного. Але це лише один з багатьох кроків, які повинна зробити пара, щоб відновити стосунки, зруйновані невірністю.

Важливо, щоб партнер, який зрадив, щиро каявся у своєму обмані. Для того, щоб пара могла розраховувати на відкрите та чесне спілкування, зрадник повинен відчувати щире співчуття.

За словами Лундквіста: «Людина, яка вчинила обман, повинна відчувати дискомфорт і занепокоєння. Зрада — це досить важливий, хоча і дуже болючий досвід. Потрібно спочатку поранитися, щоб вирости і помінятися».

Але якщо зрадник не визнає свою провину, якщо він відмовляється брати відповідальність за свою провину на себе, то це, швидше за все, є ознакою того, що стосунки приречені. Наприклад, він може вважати, що головною причиною його невірності стала надмірна порція алкоголю або його нездатність контролювати себе — в такому разі можна сказати практично точно, що ці стосунки відновленню не підлягають.

Втрачену довіру можна відновити

Абсолютно нормально, що після зради людина, якій зрадили, відчуває себе зрадженою і втрачає довіру до свого партнера. Не існує жодного способу, який би на сто відсотків дозволяв відновити довіру. Лундквіст вважає, що багато чого залежить від того, чи будуть знайдені і зрозумілі справжні причини вчинення зради чи ні. «Зрада може статися знову, якщо не розібрати справжні причини, які привели до неї».

Найчастіше зрада говорить більше про людину, яка зрадила, ніж про людину, якій зрадили. «Багато зрад відбуваються з тієї причини, що люди тим самим намагаються возз’єднатися з втраченими частинами самого себе, з життям, яке вони не прожили. Також над ними тяжіє почуття, що життя коротке, що існують певні переживання, які вони прагнуть випробувати», — саме так вважає Естер Перель, один з найвідоміших експертів з людських стосунків. Крім того, люди обманюють своїх партнерів і через те, що самі відчувають страх перед старістю, відчувають стрес або відчувають незадоволеність власним життям. На думку Лундквіста, психологічні травми, отримані в дитячі роки, також можуть зіграти роль у вчиненні зради.

Як тільки зрадник визначить причину своєї невірності і розповість про це партнерові, вони будуть готові разом почати пошук шляхів вирішення проблеми.

Не існує точної формули відновлення втраченої довіри, але одне можна сказати напевно — це обов’язково повинна бути спільна робота. Задуматися про підводні камені своїх відносин повинні обидва партнери, інакше їх спільне майбутнє приречене на провал. Звичайно, велика частина роботи лягає на плечі зрадника — саме йому необхідно зрозуміти причини своєї провини і почати роботу з відбудови зруйнованих стосунків. Але людина, яку обдурили, теж грає важливу роль.

За словами Лундквіста, людина може піти «наліво» через незадоволеність своїм сексуальним життям. У цьому випадку важливо, щоб обидві сторони зрозуміли, як вони можуть піти назустріч один одному.

Також психотерапевт вважає, що причина обману зазвичай набагато складніша, ніж поганий секс, і брехунові, якщо він хоче продовжити стосунки, доведеться змиритися з проблемами, які вкоренилися на глибинному рівні.

Лундквіст пояснює: «Багато чого залежатиме від зрадника. Вас мучать якісь психологічні травми, або здається, що партнер не виконує свої зобов’язання? Тоді подумайте, що ці стосункивзагалі для вас означають?»

Нарешті, людина, яку зрадили, не повинна відчувати, що її кваплять пробачити своєму партнерові. Лундквіст говорить, що: «більшість пар, які приходять на терапію, зокрема людина, що пережила обман, занадто швидко прощає (або, принаймні, намагається пробачити) свого партнера, щоб не завдавати йому страждань».

Але якщо вона поки не готова відпустити свою образу, не варто на неї тиснути, адже це лише до крайнощів ускладнить вже існуючі проблеми. Краще дати деякий час, протягом якого її серце зможе зцілитися.

Джерело